Газотермічна обробка


 01.02.24
Для учнів гр.5

Урок 20 Способи газового зварювання

Існує два способи зварювання - лівий і правий (рис. 10).

При лівому способі (рис. 10, а) зварювання виконується справа наліво, зварювальне полум'я направляється на ще не зварені кромки металу, а присадний дріт переміщується попереду полум'я. Лівий спо­сіб найбільш розповсюджений і застосовується при зварюванні тонких і легкоплавких металів. При цьому способі зварювальник добре бачить зварний шов.

Потужність зварювального пальника при лівому способі зварюван­ня для сталі вибирається в межах 100... 130 дм3/год ацетилену на 1 мм товщини δ зварюваного металу; діаметр d присадного дроту d=δ/2+1 мм.

  Рис. 10. Способи зварювання: лівий - а), правий - б)

При правому способі (рис. 10, б) зварювання виконується зліва направо, зварювальне полум'я направляється на зварену ділянку шва, а присадний дріт переміщується слідом за пальником. Якість шва при правому способі вища, ніж при лівому, внаслідок кращого захисту зварювальної ванни й уповільненого охолодження металу шва. Правий спосіб доцільно застосовувати при зварюванні металів з великою теп­лопровідністю.



25. 01 24    Для учнів гр № 5
Урок 19    Режими газового зварювання

Вибір режиму зварювання залежить від теплофізичних властивостей металу, розмірів, форми, способу зварювання і розташування шва в просторі.
 До них відносять: потужність полум'я, вид полум'я, швидкість зварювання, діаметр присадного дроту, витрата  присадного дроту. 

Потужність полум'я пропорційна товщині металу:

де, S — товщина металу, мм;

К — коефіцієнт пропорційності, що визначає витрати ацетилену в л/год, необхідні для зварювання металу товщиною 1 мм.

Склад полум'я визначається відношенням витрат кисню до витрат горючого газу. В процесі роботи потрібно слідкувати за характером полум'я і регулювати його склад.

Користуючись даними таблиць, можна визначити необхідну потужність полум'я і підібрати для неї відповідний номер наконечника пальника, виходячи з його технічної характеристики

Швидкість зварювання - залежить від теплофізичних властивостей металу і регулюється кутом нахилу пальника.

Діаметр присаджувального металу  визначають за формулами:

— для лівого способу зварювання

— для правого способу

Для визначення маси присаджувального металу (Р), що витрачається на зварювання 1 м шва, застосовується формула:

де К — коефіцієнт пропорційності. При товщині металу до 5 мм:

К = 12 для вуглецевої сталі; К = 16 для латуні;

К = 18 для міді; К = 6,5 для алюмінію.

При більшій товщині металу коефіцієнт пропорційності К зменшується на 

20 -

25%.


         

https://www.blogger.com/u/1/blog/page/edit/2518069954040805591/6582731528293965960


18.01.24 Завдання для учнів групи № 5

Завдання  до уроку 18 Зварювальне 
полум я

Запитання:
1.Як утворюється зварювальне полум я?
2.Яка температура ацетиленово-кисневого полум я?
3. Чим характеризується ядро   полум я?
4. Що визначає діаметр ядра?
5. Яка температура ядра?
6. Чому середню зону ядра називають відновною?

Відповіді:
1. Діаметр каналу мундштука.
2. 1200-2500оС
3.При згоранні горючого газу або парів рідини в кисні
4.3150оС
5. Різко оересленою формою з яскрава-світлою оболонкою.
6.Вентиль пальника.
7.5000оС
8.При горінні кисню.
9. Темним відтінком і найвищою температурою.
10. Тому що оксид суглецю  водню розкислюють розплавллений метал, відновлюючи кисень з оксидів.

Завдання надсилати   на електронну адресу 

 ЗВАРЮВАЛЬНЕ ПОЛУМ'Я

Рис.Види зварювального полум'я:

а — окиснювальне; б — нормальне; в — навуглецювальне; 1 — ядро; 2 — відновна зона; 3 — факел
Зварювальне полум'я утворюється при згоранні горючого газу або парів рідини в кисні. Найчастіше використовують ацетиленокисневе полум'я тому, що воно має найвищу температуру (3150°С). Полум'я складається з трьох зон (рис. 22).
1. Ядро має різко окреслену форму з яскраво-світлою оболонкою і зовнішнім шаром, де згоряють розжарені частинки вуглецю при розпаді ацетилену.
Діаметр каналу мундштука визначає діаметр ядра, а швидкість витікання суміші — його довжину (близько 17 мм).
Полум'я не повинно бути надто «м'яким» або «жорстким». «М'яке» — схильне до зворотних ударів і хлопків, «жорстке» — здатне видувати розплавлений метал із зварювальної ванни.
При збільшенні номера мундштука, розміри ядра збільшуються. Температура ядра становить 1000°С.
2. Відновна зона розташована за ядром і має більш темний відтінок, її довжина дорівнює 20 мм. Зона складається з продуктів згоряння ацетилену — оксиду вуглецю і водню. Вона називається відновною тому, що оксид вуглецю і водню розкиснюють розплавлений метал, віднімаючи кисень від його оксидів. Якщо при зварюванні метал знаходиться в середній зоні, то шов виходить без пор, газових і шлакових включень. Цією зоною полум'я виконують зварювання. Відновна зона має найвищу температуру (3150°С) на відстані 3"6 мм від кінця ядра.
3. Зона повного згоряння (факел) розташована за відновною зоною. Вона складається з вуглекислого газу, парів води і азоту, що утворюються при згоранні оксиду вуглецю і водню відновної зони за рахунок кисню зовнішнього середовища. Температура факела становить від 1200 до 2500°С.
Залежно від співвідношення між киснем і ацетріленом одержують три основнріх видрі полум'я.
1. Нормальне полум'я теоретрічно утворюється, коли в паль-нрік на один об'єм крісню надходить один об'єм ацетрілену. Практично кисню надходить трохи більше — від 1,1 до 1,3 об'єму ацетилену. Нормальне полум'я характеризується відсутністю вільного кисню і вуглецю в рюго відновній зоні. Кисню подається більше через його забрудненість і витратрі на згоряння водню. У такому полум'ї яскраво виражені всі тррі зони. Нормальне полум'я використовують для зварювання сталі


25.10.23 Завдання для учнів групи № 5
Урок 8

Балони для стиснених газів – металеві посудини, призначені для зберігання і транспортування стиснених, зріджених та розчинених газів під тиском вище атмосферного. Балони розрізняються по місткості, конструктивним особливостям, фарбуванню. Найпоширеніші балони місткістю 40 л. Кисневий балон фарбують у блакитний колірацетиленовий — у білий, для для водню — у темно-зелений, для інших горючих газів — у червоний колір[1].

Їх виготовляють зазвичай із безшовних труб, матеріалом яких є вуглецева та легована сталь. Для зріджених газів – пропану і бутану допускається використання балонів зі зварними швами. Місткість балонів буває від 0,4 до 80 літрів. Балони для кисню – сталеві, циліндричні посудини, виготовлені також з вуглецевої та легованої сталі.

На верхній сферичній частині балона залишають незафарбованих місце, на якому вибивають паспортні дані балона: товарний знак заводу-виготовлювача, номер балона, маса порож-нього балона, дата виготовлення, рік наступного випробування, роботі і випробувальний тиск, ємність, клеймо ВТК . Випробування проводять через кожні п'ять років експлуатації.

Будова балону: 1 - опора (башмак): 2 - корпус; 3 - горловина; 4 - вентиль; 5 - ковпак.

Кисень наповнюється в балони до тиску 150 ат. Визначити кількість кисню в перекладі на атмосферний тиск можна множенням ємності балона на тиск газу в ньому (за показаннями манометра). Балон ємністю 40 дм3 при тиску газу 150 ат містить кисню 40 x 150 - 6000 дм3 або 6 м3.
Повністю випускати кисень з балона не можна, так як на заводі, де наповнюють балони киснем, буває необхідність перевірки складу газу, що перебував в балоні.

Ацетиленові балони заповнені пористою масою (деревне вугілля, пемза, інфузорна земля та ін.), Що утворює мікрообласті, необхідні для безпечного зберігання ацетилену під тиском. Мікрообласті заповнюються ацетоном, що розчиняють ацетилен. Один обсяг ацетону розчиняє при нормальній температурі і тиску 23 обсягу ацетилену. Тиск розчиненого ацетилену в наповненому балоні не повинно перевищувати 19 кгс /см2 при 20 ° С

При відборі ацетилену з балона частково несеться ацетон. Для зменшення втрат ацетону можна відбирати ацетилен з балона зі швидкістю понад 1700 дм3 /год. Залишковий тиск повинен бути 05-10 кгс /см2; при температурі від 25 до 35 ° С - 3 кгс /см2.

Ацетиленові балони при роботі завжди повинні знаходитися у вертикальному положенні.

Балони для зріджених газів (пропану) виготовляють зварними з вуглецевої сталі СтЗ місткістю 275080 дм3 з товщиною стінки 3 мм. Граничний робочий тиск в балоні з пропаном не повинно перевищувати 16 кгс /см2. Балон наповнюється з таким розрахунком, щоб над рідиною була парова подушка для заповнення її розширився скрапленим газом при підвищенні температури. Коефіцієнт наповнення пропанового балона становить 452 кгс /дм3. Звідси можна визначити, що, наприклад, в пропановий балон місткістю 50 дм3 заливається 213 кг рідкого пропану.

Балонні вентилі. Призначення і принцип дії всіх балонних вентилів однакові. Вентиль - це запірний пристрій, який дозволяє зберегти в балоні стиснутий або скраплений газ. Кожен вентиль має шпиндель, який переміщається при обертанні маховичка, відкриваючи або закриваючи клапан. Хвостовик вентиля має конічну різьбу.

Вентиль кисневого балона виготовляється з латуні, яка має корозійну стійкість при роботі в середовищі кисню. Редуктор приєднується до вентиля накидною гайкою з правого різьбленням. Кисневий вентиль не повинен бути забруднений, особливо жирами і маслами. Кисневі вентилі придатні для балонів з азотом, аргоном, стисненим повітрям і вуглекислотою.

Ацетиленовий вентиль виготовляється зі сталі, так як мідні сплави з вмістом понад 70% міді при тривалому зіткненні з ацетиленом утворюють вибухову з'єднання - ацетил-леністую мідь. Ацетиленовий редуктор приєднується до вентиля хомутом, а відкривання і закривання вентиля виконується спеціальним торцевим ключем.

Вентиль для пропанового балона по конструкції подібний кисневого, але на відміну від нього редуктор приєднується накидною гайкою з лівим різьбленням.

Вентилі мають різну різьбу хвостовиків, що виключає можливість установки на балон не відповідає йому вентиля.


Запитання до ур.8 Балони для стиснутих газів. Перепускні рампи. 


1.Яке призначення мають балони?

2. В який колір фарбують кисневий балон? Ацетиленовий?

3. До якого робочого тиску наповнюють кисневі балони?

4. Чим заповнені ацетиленові балони?

5. Який максимальний робочий тиск ацетилену в балоні?

6. З якою швидкістю рекомендують відбирати ацетилен з балону і чому?

7. В якому положенні повинні знаходитися ацетиленові балони в роботі?

8. Яке призначення балонного вентиля?

9. З якого матеріалу виготовляється киснеий вентиль і чому?

10. Через скільки років випробовуються балони на міцність?

11. Що представляє собою балонна рампа?

12. Що виключає можливість установки на балон не відповідного йому вентиля?



18.10.23 Завдання для учнів групи № 5
Урок 7

Ацетиленовий генератор - це апарат, який служить для одержання ацетилену з карбіду кальцію, при його взаємодії з водою.

За продуктивністю: 1.25, 3.0 5,10,20,40, 80,160,320,640 м3/год

За способом використання: пересувні стаціонарні

За тиском ацетилену: низького, середнього, високого

За способом взаємодії з водою: витіснення води „ВВ” вода на карбід „ВК” комбіновані карбід у воду „КВ”*

Розмір кусків карбіду кальцію 25х80 мм      .

Основні вузли 1, 4 – зливний штуцер 2 – шланг 3 – контрольна пробка 5 - корпус 6 – піддон 7 – корзина 8 – манометр 9 – мембрана 10 – кришка 11 – пружина 12 – запобіжний клапан 13 – наконечник 14 – переливна трубка 15 – запобіжний затвор 16 – вентиль 17 – гвинт 18 – траверса





                     Запобіжні затвори - пристрої, що захищають ацетиленовий генератор і газопроводи від попадання в них вибухової хвилі при зворотніх ударах полум’я.
 а) водяні ЗСП-8-25 ЗСГ- 1,25 ЗСГ-1,25 (а) 16- корпус 2-ковпачок 3-клапан 4-корпус клапана 5-сітка 6-пробка 7-ніпель 8-пробка зливу води 9-контрольна пробка 10-полум’перегороджувач 11-штуцер 12-накидна гайка 13-ніпель 14-розсікач полум’я а) центральні (ЗСП-20) б) постові (ЗСП-8, ЗСГ- 1,25)
 б) сухі ЗСЗ-1 ЗСА-1 ЗСС-2-60(б) 1-накідна гайка 2-штуцер 3-зворотній клапан 4-сідло 5-кришка 6-кільцева гайка 7-пориста вставка 8-розсікач 9-корпус 10-ніпель

Контрольні запитання

1. Для чого служить ацетиленові генератори
2. За якими ознаками їх класифікують
3. Яку роль відіграють запобіжні затвори

 4. На які види вони діляться


            ЗАВДАННЯ:

Дати письмово відповіді на питання:

1.Яке призначення ацетиленового генератора?

2. За якими ознаками класифікують АГ?

3. Яка з систем АГ має найбільший коефіцієнт використання ацетилену?

4. Який недолік АГ системи ВВ?

5. Чому перші порції ацетилену треба випускати в повітря?

6. Для чого служать запобіжні затвори?

7. Як поділяють запобіжні затвори за принципом дії?




11.10.23 Завдання для учнів групи № 5

Урок 6 Заповнити робочий зошит! 

 До виконання газозварювальних робіт допускаються особи не молодше ______ років, визнані придатними для цієї роботи медичною комісією, які пройшли спеціальне ______________ _________ безпечних методів і прийомів ведення робіт та мають ___________ посвідчення.

Газозварник, якого приймають на роботу, повинен пройти наступні види інструктажів з охорони праці:

1 _____________

2 _____________

При цьому обов’язкові підписи як того, кого інструктували, так і того, хто інструктував.

Повторний інструктаж з правил і прийомів безпечного ведення роботи газозварник повинен проходити:

–_____________________________________________________;

–_____________________________________________________;

–_____________________________________________________.

Газозварник повинен працювати у_______________, ______________ та інших засобах ________________ _________, передбачених Типовими галузевими нормами: костюмі бавовняному з вогнезахисним просоченням або костюмі для зварника, рукавицях брезентових, черевиках шкіряних з захисними носками, захисними окулярами закритого типу.

На кожному газозварювальному апараті повинні бути чітко позначені реєстраційний заводський _________________, ____________ підприємства, яке випустило газозварювальний апарат, і _____________ щорічних перевірок.

Газозварник має право працювати тільки на газозварювальному апараті, _____________ за ним.

Забороняється: ____________ газозварювальний апарат, різаки, пальники, редуктори, шланги іншим особам.

Для освітлення робочого місця зварювальних робіт газозварник повинен користуватися _____________ ___________ напругою не вище _____ В, а всередині ємності, резервуара, вологих приміщень – ____ В.

Перед початком газового зварювання газозварник повинен:
  1. 1 одягнути ______________________________________________________
  2. 2 звільнити робоче місце від _________________________________________
  3. 3 перевірити:
  • ___________________________________________________
  • ___________________________________________________
  • ___________________________________________________
  • ___________________________________________________

Генератор має бути встановлений від місця зварювання (різання) металу, а також від джерела відкритого вогню та нагрітих виробів не менше, ніж на _____ м.

Мінімальний радіус небезпечної зони газополум’яних робіт становить _____м.

При роботі з газовими балонми забороняється:

–забруднення ___________ балонів маслом;

–торкатись їх забрудненими __________ руками, бо навіть незначна кількість масла (жиру) у сполуці з киснем може викликати ____________.

Балони необхідно встановлювати ____________ у спеціальних стояках, міцно прикріплювати їх хомутами або ланцюгами і оберігати від __________ та ___________.

Про всі помічені несправності на робочому місці необхідно негайно доповісти _________ і без його вказівки до роботи ____ ______________.

При зворотному ударі полум’я треба негайно закрити ____________ на пальнику (різаку), на балонах і водяному затворі та ______________ пальник.
          


27.09.23 Завдання для учнів групи № 5
Урок 4. Завдання:
1.Замалювати види скосу кромок!
2.Перенести в зошит
 3. Дати відповіді на питання!

  1. 1 З якою метою виконують розробку кромок?
  2. 2 Які існують основні способи оброблення кромок?
  3. 3 За допомогю чого виконуть механічне оброблення?
  4. 4 Від чого залежить вибір скосів кромок під зварювання?
  5. 5 Які види підготовка кромок застосовують?
  6. 6 Які параметри визначають форму оброблення кромок?
  7. 7 Що називють притупленням кромки?
  8. 8 Для чого залишають притуплення?
  9. 9 Якої тощини метал зварюють з відбортуванням кромок?
  10. 10 Який рекомендований кут скосу кромок при V- подібній розробці?
  11. 11 При яких товщиназ використовують X - подібну форму скосу?
  12. 12 Коли застосовують U – подібний скіс?

Оброблення під зварювання виконується для загального поліпшення якості шва, оскільки метал добре проварюється і у зварювальника є прямий доступ до кореня зварного. Існує декілька основних способів оброблення. Це газове різання, механічне різання і ручне різання.

Механічне оброблення кромок найпопулярніше. Її можна виконати у будь-яких умовах і без особливо досвіду. Виконується за допомогою різних пристосувань. Наприклад, ножиць по металу з подальшим ручним доопрацюванням, розточувального верстата, фрезерувального верстата або болгарки. Болгарка (вона ж кутова шліфувальна машинка)-самий недорогий спосіб механічної обробки кромок. Застосовується всюди.

Що стосується ручного оброблення кромок, то цей метод використовується нечасто. І швидше для доопрацювання вже готової кромки, яку обробили механічним методом. Для ручного оброблення можна використати напилок або метод рубки металу зубилом

Існують різні види оброблення кромок під зварювання. Але коректніше називати їх видами форми скосів кромок. Кожна форма має свої характерні особливості, тому форма підбирається індивідуально для кожної деталі.


Підготовка кромок перед зварюванням проводиться в будь-якому випадку. Вона може бути:

• з відбортовкою;

• без розчищання кромок;

• з розчищанням кромок.

Вибір скосів кромок під зварювання визначається конструкцією виробів, що зварюються, і товщиною металу . Форму оброблення визначає кут і форма скоса, а також висота притуплення.

Притупленням називають нескошену частина стику. Воно потрібне для правильного утворення зварного шва і запобігання прожога. Притуплення буває товщиною від 1 до 3 мм. Іноді обходяться зовсім без нього. Тоді передбачаються спеціальні заходи запобігають пропал зварного шва. Зварювання виробляють на підкладці, основі з флюсу або використовують замкове з'єднання.

Тонкі кромки не треба обробляти. У такому випадку слід загинати кромки обох поверхонь за допомогою спеціальних апаратів або ручними засобами. Якщо немає відповідних пристроїв, потрібно застосовувати молоток та наковальню або аналогічну прямокутну поверхню. Такий спосіб називють з відбортуванням.


V – подібний скіс кромок під зварювання-найпопулярніший тип скосу, оскільки робиться найпростіше і широко застосовується у великому діапазоні товщини. Виконується з двох або з одного боку. Рекомендований кут скосу повинен складати близько 60o, якщо скосів два з обох боків. Якщо скіс виконується тільки для однієї кромки під зварювання, то рекомендуємо кут в50 градусів.


X – подібний скіс- виконується з двох сторін, застосовується при обробленні товстих металів. Рекомендований кут скосів-60 градусів.

U – образный скіс-самий складно здійснимий для багатьох новачків за рахунок непростої форми. Виконується з двох сторін, підходить для зварювання товстих металів від 20мм. Це пов’язано з тим, що при такій формі скосів метал менше наплавляється

Це основні форми скосів. Бувають і інші (наприклад, К-подібний скіс), але вони застосовуються в окремих випадках.

Таблиця
Тощина металу,                 мм  Підготовка  кромокПрисадказазор, мм    Притуплення,                 мм
0,5 - 2відбортуваннябез присадки0 - 1-
1 -5без скосуз присадкою0,5 - 2-
3 -5без скосуз присадкою1 - 2-
6 -15V -подібнийз присадкою2 - 41,5 - 3
15- 25X - подібнийз присадкою2 - 42 - 4






19.09.23 Завдання для учнів групи № 5
 Урок 3
Заповнити робочий зошит:

До підготовки металу під зварювання відносят0 наступні операції:

1 ___________

2 ___________

3 ___________

4 ___________

5 __________ ________

6 ___________

______________ використовують у тих випадках, коли метал має в"мятини, жолоблення, викривлення. Правка може виконуватися як в _________, так і ______________ стані.

Наступною операцією є ____________ металу від іржі та пилу. Очищення проводиться за допомогою __________ по _________ (листовий, штабовий метал), а також напилками (труби, профільний метал). У першому випадку беремо металеву щітку і зчищаємо іржу до ___________ металу, а при використанні напилка зчищаємо не площиною напилка, а __________, де є насічки. Очищають кромки та __________ до них зону (на ____-_____мм з кожної сторони).

Наступна операція, яку ми розглянемо - це ________. Розмічанням називається операція нанесення на оброблювану заготовку розмічальних ліній (рисок), що визначають _______ майбутньої деталі.

Рубанням називається операція, коли за допомогою ___________ та __________ (ударного інструмента) з поверхні заготовки видаляють _________ шар металу або розрубують заготовку на _____________.

Різання може бути __________ і ________, при якому заготовкам надають необхідних розмірів та форми.

Підготовка кромок зключається у наданні їм _______________ ___________. Розчищання кромок виконують _________ або на фрезерних чи стругальних верстатах.

Складання під зварювання виконують такими способами:



  • ____________ складання виробу з наступним зврюванням усіх швів;
  • ____________ під"єднання деталей до уже звареної частини виробу;
  • ____________ складання і зварювання виробу з окремих вузлів.

До підготовки металу під зварювання відносят0 наступні операції:

1 правка

2 очистка

3 розмітка, (намітка)

4 різання,

5 підготовка кромок під зварювання,

6 складання

Випрямляння використовують у тих випадках, коли метал має в"мятини, жолоблення, викривлення. Правка може виконуватися як в холодному, так і гарячому стані.

Робота електрозварника, як робота пов’язана з металом, включає в себе не тільки зварювальні роботи, а й підготовку металу до зварювання. Першою операцією є очищення металу від іржі та пилу. Очищення проводиться за допомогою щітки по металу (листовий, штабовий метал), а також напилками (труби, профільний метал). У першому випадку беремо металеву щітку і зчищаємо іржу до блиску металу, а при використанні напилка зчищаємо не площиною напилка, а гранню, де є насічки. При виконанні цієї операції потрібно слідкувати, щоб пил, кусочки іржі не попали в очі, намагатись при користуванні інструментом робочий хід робити від себе, а холостий на себе. Очищають кромки та прилегглу до них зону (на 20-30мм з кожної сторони).

Наступна операція, яку ми розглянемо - це розмічання. Розмічанням називається операція нанесення на оброблювану заготовку розмічальних ліній (рисок), що визначають контури майбутньої деталі чи місця, яке потрібно обробляти. Розмічання слід проводити точно, бо помилки можуть призвести до того, що деталь буде бракованою.

Рубанням називається операція, коли за допомогою зубила (різального інсрумента) та молотка (ударного інструмента) з поверхні заготовки видаляють зайвий шар металу або розрубують заготовку на частини.

Різання може бути термічним і механічним, при якому заготовкам надають необхідних розмірів.

Підготовка кромок зключається у наданні їм необхідної форми. Розчищання кромок виконують вручну або на фрезерних чи стругальних верстатах.

Складання під зварювання виконують такими способами:


  • повне складання виробу з наступним зврюванням усіх швів;
  • почергове під"єднання деталей до уже звареної частини виробу;
  • попереднє складання і зварювання виробу з окремих вузлів.


13.09.23 Завдання для учнів групи № 5
Урок 2
Кисень. Висока температура газового полум'я досягається спалюванням горючого газу або парів рідини в кисні. Кисень в чистому вигляді при температурі 20 ° С і атмосферному тиску являє собою прозорий газ без кольору, запаху і смаку, трохи важчий повітря. Маса 1 м3 кисню при 20 ° С і атмосферному тиску (1 кгс /см2) дорівнює 133 кг. Кисень скраплюється при нормальному тиску і температурі -182,9 ° С. Рідкий кисень прозорий і має блакитний колір. Маса 1 л рідкого кисню дорівнює 114 кг; при випаровуванні 1 л кисню утворюється 860 л газу.
Кисень отримують розкладанням води електричним струмом або глибоким охолодженням атмосферного повітря.Технічний кисень випускається по ГОСТ 5583-68 трьох сортів: 1-го сорту, що містить не менше 99,7% чистого кисню, 2-го сорту - не менше 99,5% і 3-го сорту - не менше 99,2% (за обсягом). Залишок складають азот і аргон.
Чистота кисню має велике значення, особливо для кисневого різання. Зниження чистоти кисню погіршує якість обробки металів і підвищує його витрата.

Стиснутий кисень, стикаючись з маслами або жирами, окисляє їх з великими швидкостями, в результаті чого вони самозагоряються або вибухають. Тому балони з киснем необхідно оберігати від забруднення маслами.

  Горючі гази. Для газового зварювання застосовується майже виключно горючий газ ацетилен. При спалюванні в технічно чистому кисні ацетилен дає найвищу температуру полум'я -3150 С .
Для зварювання можуть бути застосовані рідкі горючі з високою теплотворною здатністю, наприклад бензин, гас, бензол. Зазвичай рідкі горючі попередньо випаровуються так, що в зону полум'я підводяться вже пари, тому рідкі горючі правильніше віднести до категорії газоподібних. Рідкі горючі Можуть надходити в зону полум'я і в мелкорасіиленном краплинному стані, і в цьому випадку, як показує досвід, можна забезпечити досить повне їх згоряння в активній зоні зварювального полум'я. Рідкі горючі транспортабельні, зручні у користуванні, порівняно дешеві і безпечні, тому отримали широке застосування для кисневого різання; застосування їх для зварювання досить незначно через недостатньо високої температури полум'я.
Присадний метал служить для заповнення зазору між кромками деталей та утворення валика шва. Він буває у вигляді дроту, прутків, які за хімічним складом такі ж. як і основний метал.
Флюси застосовують для видалення з металу шва неметалічних включень, що потрапляють в зварювальну, ванну, для захисту від окислення кромок зварюється і зварювального дроту. Флюс розчиняє неметалеві включення і оксиди, утворюючи відносно легкоплавкую з малою питомою щільністю механічну суміш, яка легко піднімається в зварювальний шлак. Флюси вводяться в зварювальну ванну у вигляді порошків або паст.
При зварюванні низьковуглецевих сталей флюси не вживаються, тому що утворюються в цьому випадку легкоплавкие оксиди. заліза вільно виходять на поверхню шва. З флюсами виконується зварювання кольорових металів, чавунів і деяких високолегованих сталей. Склади цих флюсів наведені при описі технології зварювання відповідних металів

Робочий зошит

Кисень. Висока температура газового полум'я досягається спалюванням ___________ газу або парів рідини в ______. Кисень в чистому вигляді при температурі 20 ° С і атмосферному тиску являє собою _________ газ без ________, ______ і ______, трохи _______ повітря. Кисень ____________ при нормальному тиску і температурі -182,9 ° С. Рідкий кисень прозорий і має __________ колір. Маса 1 л рідкого кисню дорівнює _____ кг; при випаровуванні 1 л кисню утворюється ____ л газу.


Кисень отримують двома способами:


  1. ___________ ______ ______________ ________;
  2. ___________ _________________ ______________ _________.

Технічний кисень випускається по ГОСТ 5583-68 трьох сортів:

1-го сорту, що містить не менше ____% чистого кисню,

2-го сорту - не менше ____%

3-го сорту - не менше ____% (за обсягом).

Залишок складають _____ і _____.

Чистота кисню має велике значення, особливо для кисневого ___________.

Стиснутий кисень, стикаючись з маслами або жирами, _________ їх з великими швидкостями, в результаті чого вони _____________ або ___________. Тому балони з киснем необхідно оберігати від ___________ ____________.

Для газового зварювання застосовується майже виключно горючий газ ацетилен. При спалюванні в технічно чистому кисні ацетилен дає __________ температуру полум'я - _____о С .


Для зварювання можуть бути застосовані рідкі горючі з високою теплотворною здатністю, наприклад бензин, гас, бензол.

Присадний метал служить для заповнення ________ між кромками деталей та утворення __________ шва. Він буває у вигляді _________, ________, які за хімічним складом такі ж. як і ____________ метал.

Флюси застосовують для ___________ з металу шва_____________ включень, що потрапляють в зварювальну ванну; для захисту від окислення __________ і присадного ________. Флюс ___________ неметалеві включення і оксиди, утворюючи відносно легкоплавкую з малою питомою щільністю механічну суміш, яка легко ___________ в зварювальний шлак. Флюси вводяться в зварювальну ванну у вигляді ____________ або __________.

При зварюванні низьковуглецевих сталей флюси ____ _____________. З флюсами виконується зварювання ___________ ___________, __________ і деяких високолегованих _________.


06.09.23 Завдання для учнів групи № 5
Урок 1

Зварювальний пост - це робоче місце зварника, обладнане всім необхідним для виконання зварювальних робіт.

Пост газового зварювання, наплавлення і різання металів може бути постійним і пересувним.

Для організації поста газозварника необхідні:

-кисневий балон з редуктором;

-ацетиленовий генератор із апобіжним затвором або ацетиленовий балон з редуктором;

-гумові кисневі і ацетиленовий рукави (шланги);

-набір зварювальних пальників і різаків;

-присаджувальний дріт;

-флюси;

-зварювальний стіл і пристосування для складання;

-приладдя для зварювання і різання: захисні окуляри, набір гайкових ключів,молоток, зубило, плоскогубці, сталева щітка для зачистки місця зварювання, лінійка, кутник, рисувалка;

-система вентиляції:

-протипожежні засоби;

-відро з водою для охолодження пальків;

-контейнер для відходів



Робоче місце кожного зварника повинно займати площу не менше 4 м2, і розташування устаткування повинно забезпечувати безпеку роботи.

Газозварники повинні працювати в рукавицях і спецодязі, що захищає їх від потрапляння на шкіру бризок металу і шлаку. Спецодяг (костюм з щільної матерії і брезентові рукавиці) видають зварнику безкоштовно за затвердженими нормами. Для захисту очей зварювальники зобов'язані працювати в окулярах із захисними стеклами по ГОСТ 9497-60.

-для газового зварювання і різання на відкритих площадках Г-1 (класифікаційний номер 4) ;

-для газового зварювання і різання середньої потужності Г-2 (класифікаційний номер 6) ;

-для газового зварювання і різання великої потужності Г-3 (класифікаційний номер 4);

-для допоміжних робітників В-1, В-2, В-3 (класифікаційний номер 2,4; 3; 4).


Урок 18. Зварювальне полум’я.

Дати відповіді на питання:
1. Як утворюється зварювальне полум’я?
2. Скільки відів полум’я існує?
3. Яка частина полум’я має найвищу температуру?
4. Яке полум’я називають нормальним?
5. Яке співідношення кмсню та ацетилену в окислювальному полум’?
6. Яке полум’я носить назву "м’якого" і чому?
 

Урок 21.

При зварюванні листового металу товщиною 3-6мм замінниками ацетилену, скіс кромок  потрібно робити під кутом _______без ____________ та із зазором _________ мм.
            У процесі зварювання газозварник кінцем мундштука здійснює одночасно поперечний і поздовжній рухи. Поперечний рух служить для _________________  _____________ кромок й присаджувального металу та одержання шва ________________  ширини.  Використовують ________________ , _______________ , _____________ та інші коливальні рухи.
          Присаджувальним дротом можна також виконувати такі ж рухи, але в ____________ напрямку рухові кінця пальника. Кінець присадки не рекомендують виймати з ванни й особливо із ________  ______________.
          Швидкість нагрівання регулюється зміною ________ ____________ мундштука пальника до зварювального металу.
         Спочатку для кращого прогрівання металу мундштук встановлюють _____________ _________ до поверхні металу, потім в міру нагрівання кут нахилу _____________ до величини, що відповідає товщині металу, а вкінці – поступово зменшують, щоб краще заповнити ________ і попередити ____________ металу.
       При зварюванні довгих швів використовують ____________________ або ________________ способи, коли весь шов поділяють а ділянки довжиною 100-250мм, які зварюють з перекриттям кожної попередньої ділянки з наступною на _____-_____мм.
       При зварюванні коробчастих конструкцій спочатку зварюють ____________ шви бокових стінок.
      Багатошарове зварювання використовують для_____________________ конструкцій і при зварюванні листового металу товщиною більше ____мм.
      Газове зварювання труб застосовується для труб ___________________ діаметру – до 10мм з товщиною стінки ___-___мм. При товщині стінок труби до 5мм розчищання кромок ___ ____________, зазор 1,5-2мм      Залежно від призначення трубних конструкцій використовують такі способи підготовки під зварювання:
Труби зварюють як лівим, та і правим способом.

Урок 22. Ремонтне зварювання 

Отвори заварюють ________способом із нанесенням присаджувального металу за гвинтовою висхідною лінією.

           При заварюванні тріщини необхідно попередньо ____________ кінці тріщини, щоб вона при нагріванні не поширилася на більшу довжину. У деталях з низьковуглецевої сталі тріщини можна ___ _______________. При товщині металу більше  ____мм тріщину попередньо розчищають зубилом або фрезою і зачищають до металічного блиску. Короткі тріщини заварюють від _____________ до __________, а довгі – зворотньоступінчатим способом. Тріщини довжиною більше 200мм необхідно ____________________ і заварювати від країв до середини. Малі тріщини заварюють __ ____________  ________________.

          При ремонті закритих ємностей з-під горючих речовин необхідна ретельна їх ____________. Тару промивають гарячою водою з ____________ содою.

         При зварюванні ємностей з-під нафтопродуктів використовують спосіб, при якому їх заповнюють відпрацьованими ___________ двигунів внутрішнього згорання.

          Латки заварюють зворотньоступінчатим способом. Для попередження виникнення в швах тріщин від внутрішніх напруг латці надають злегка __________ форми
 

Урок 23 Основні умови кисневого різання

1.     За яких умов можливий процес кисневого різання окисненням:

а) Т плавл = 2Т спалах;    б) Т плавл < Т спалаху;     
в) Т плавл >Т спалаху;      г) Тплавл = Т спалаху.

2. При  різанні окисненням метал горить:
 а)  в рідкому стані;   б) розплавляється;      в) в твердому стані;      г) інша відповідь

3.  За характером утворених різів різання поділяється на:
   а) розділове;   б) розділове та поверхневе;      в) внутрішнє;      г) розподільне.

4.      Поверхневе різання це –
а) утворення наскрізних розрізів;  б) відокремлення частини металу від заготовки;
в) зняття шару металу з поверхні оброблюваних деталей;   г) пробивання отворів у суцільній заготовці

5. Який з металів не піддається кисневому різанню:
а) сталь;   б) залізо;      в) алюміній;      г) інша відповідь

Урок 27 Розділове кисневе різання в нижньому і вертикальному положеннях.

 Цифровий диктант.

Для різання тонколистової сталі  мундштук нахиляють під ку­том ___________ до поверхні різа в сторону, протилежну напрямку рі­зання.  Номера мундштуків: внутрішній ____ , зовнішеій _____ . Для одержання різа без задирок на кромках, необхідно ви­користовувати кисень чистотою не менше  ______%.
Максимальна товщи­на листа  при пакетному різанні не більше ______ мм, загальна товщина пакету — не більше ______ мм. Зазори між листами можуть досягати _______ мм.
Кисневе різання сталей середньої товщини від ____ до ____ мм не викликає труднощів. Виконують звичайною апаратурою як ручним, так і механізованим способами при тиску кисню __________ кгс/см2.
Для підвищення стійкості процесу різання в момент урізання кисневого струменя в метал мундштук нахиляють під кутом _________° до вертикалі в сторону різання.

 

Урок 28 Точність і якість різання.

Тест онлайн - 2 шт 

Урок 30 Кисневе різання трубю

Виберіть правильний варіант відповіді
  
 Запитання:  
1. Чому температура горіння металу повинна бути нижча температури його плавлення?
2. Чому алюміній не піддається кисневому різанню?
3. Чому температура плавлення оксидів  шлаків повинна бути нижчою температури плавлення металу?
4. Які оксиди не можуть бути видалені з різ при кисневому різанні?
5. Чому метали повинні ати низьку теплопровідність?
6. Полегшує чи погіршує шорсткість поверхні металу його загорання?
7. Знижує чи підвищує  температуру спалаху пухкість металів?
8. Яке полум’я застосовують при різанні сталі товщиною до 300мм?
9. Від чого залежить тиск ріжучого кисню?
10. Чому повинна відповідати швидкість різання?
11. Які є класи якості поверхні різа?
12. Які є способи поверхневого різання?

Варіанти відповідей:
1.    Оксиди алюмінію, хрому, нікелю, міді.
2.    Полегшує.
3.    Окислювальне.
4.    Швидкості окиснення металу по товщині.
5.    Справності різака.
6.    Щоб метал горів у рідкому стані.
7.    Температура спалаху його вища за температуру плавлення.
8.    Знижує.
9.    Навуглецювальне.
10. Товщини металу, форми сопла, чистоти кисню.
        11. Щоб метал горів у твердому стані.
12. Оксиди заліза.
13. Щоб зменшити тепловідвід  і метал нагрівався до температури спалаху по всі товщині різа.
14. Погіршує.
15. Вказати неможливо.
16. Температура спалаху його нижча за температуру плавлення.
17. Щоб вони стали рідко текучими і безперешкодно видалялися з різ кисневим струменем.
18. Підвищує.
19. Нормальне.
20. Правильності встановлення металу.
21. 1-й (вищий), 2-й (підвищений), 3-й (звичайний).
22. Стругання і обточування.
23. Правий і лівий.
24. Кутом вперед і кутом назад.
25. 1-й (чистовий), 2-й (чорновий).

Урок 31. Класифікація дефектів зварних швів.

1.   Дефект – це…
2.   Назвіть види дефектів за розташуванням.
3.  Назвіть типи зварювальних дефектів.
4.  Назвіть види дефектів підготовки та складання.
5.   Які фактори впливають на якість зварних з’єднань?
6.  Які є типи дефектів за масовістю?


06.04.23   для учнів групи № 3

ТЕСТОВЕ ЗАВДАННЯ

                                                            на 2-й розряд

1. На які класи поділяється зварювання залежно від виду енергії:
  А) термічний, механічний, термомеханічний;  Б) плавлення, тиском;
  В) дуговий, лазерний плазмовий
;  Г) ручне дугове, напівавтоматичне, автоматичне.

*2. На які типи поділяються зварні з’єднання
:
    А) кутові, стикові, внапуск, таврові
;  Б) стикові та кутові;
             В) прості, складні, відповідальні
;   Г ) вертикальні, горизонтальні, нижні.

*3. Зварний шов-це ділянка
:
 А) основного металу, утворена при плавленні присаджувального матеріалу
;
 Б) це ділянка зварного з’єднання, утворена в результаті кристалізації металу зварної  ванни
;  В) це ділянка зварного з’єднання, утворена в результаті кристалізації електродного металу;  Г)  це ділянка зони термічного  впливу

*4.Загиблення,
яке  утворилося в металі шва під тиском дуги, називається:
   А) провар
;       Б) свищ;         В) кратер;        Г)  наплив.

*5. Кут між скошеними кромками називається –
     А) кутом розчищення кромок
;      Б) кутом скосу кромок;
     В) кутом нахилу електрода
;     Г)  відстань між кромками.

*6. Шов,  вісь якого  розташована паралельно по відношенню до навантаження,  називається
:
      А) Лобовим
;   Б) Фланговим;      В) косим;    Г) комбінованим.

*7. З яких зон складається зварне з’єднання
:
А) зона сплавлення, метал шва, зона термічного впливу, основний метал
;
Б) метал шва, зона неповного розплавлення, зона перегріву, основний метал
;
В) основний метал, шов, зона рекристалізації, зона синьоламкості
;
Г) зона перегріву, нормалізації, неповного розплавлення
.

*8.Залежно від чого обирається діаметр присадного дроту
А) від товщини металу, типу зварного з’єднання, розташування шва у просторі
;
Б) від товщини металу, типу зварного шва, розташування шва у просторі, складу зварювального шва
;  В) від товщини металу, типу зварного з’єднання, розташування шва у просторі, типу пальника;  Г) потужності та виду полум’я , марки дроту.

*9. Колір рукаві для подачі рідких горючих:
А) синій;   Б) червоний;   В) білий;   Г) жовтий

*10. По довжині зварні шви бувають:
А) короткі-250мм, середні-250-1000мм, довгі
- понад 1000мм;
Б) короткі-150мм, середні-250-450мм, довгі-понад 450мм
;
В) короткі-150мм, середні-250-700мм, довгі-понад 700мм
;
Г) короткі-150мм, середні- 250 -1000 мм, довгі-понад 700мм

*11. При приєднанні редуктору до балону регулювальний гвинт редуктора повинен бути:
          а) вивернутий до нижнього положення;   б) вкручений до верхнього положення;
          в) розміщений довільно
;      г) без різниці.

*12. На якій відстані розташовують ацетиленовий генератор від нагрівальних приладів,  відкритого вогню, іскор
( не менше):
А).
 20м;     Б) 10м;     В) 15м;   Г) 25м

*13. Чим заповнені порожні  ацетиленові балони
А) ацетиленом
;   Б) пористою масою + кисень;
В) пористою масою + ацетон
:    Г) пористою масою + ацетон + ацетилен

14.  Який залишковий тиск повинен бути в ацетиленовому балоні?
А) 0,5-1,5Мпа
;     Б) 0,05-0,1Мпа;    В) 0,01-0,05Мпа;   Г)  0,1 – 0.5 МПа

*15. З чого виготовляють ацетиленові та кисневі вентилі?
А) мідь, бронза
;   Б) латунь, бронза;   В)   сталь, латунь:  Г) бронза, сталь

*16. Призначення редуктора
:
А) для пониження тиску газу до робочого та автоматичного підтримування заданого тиску  постійним
;  Б) для збільшення тиску газу до робочого й підтриманні автоматично постійним;
В) для автоматичного підтримування газу в процесі роботи постійним не залежно від залишкового газу в балоні
;   Г) для регулювання тиску газу

*17. З яким внутрішнім діаметром виготовляють рукави?
А) 10, 15, 20 і 25мм
 Б) 6, 9, 12 і 16мм      В) 6, 10, 14 і 20мм;   Г)  8, 9, 10, 20мм

*18. Яка температура ацетиленокисневого полум’я
А) 3500
оС;    Б) 3150 оС;    В) 2400 о С;    Г )2150 оС

*19. Якою зоною зварювального полум’я виконують зварювання
А) ядром (3-6мм від ядра)
;     Б) відновною (3-6мм від ядра);
В) факелом (3-6мм від ядра)
;  Г)  окислювальною

*20. Розшифруйте  марку  присадного дроту Св 08АА
:
А) 0,08%С; понижений вміст сірки та фосфору
;
Б) 0,8%С; понижений вміст сірки та фосфору
;
 В) 0,08%С; збільшений вміст сірки та фосфору
;
 Г)  8%  вуглецю; збільшений вміст сірки та фосфору

*21. За якою формулою визначається діаметр присаджувального дроту для лівого способу зварювання?
А) d =  
S/2 +1 мм;    Б) d =  S/2 мм;     В) d =  S +2 мм;   Г) d = S/2 - 1мм

*22. Які дефекти виявляються зовнішнім оглядом
:
А) підрізи, пори, свищі, напливи, пропали, кратери,поверхневі тріщини
;
Б) підрізи, пори, свищі, напливи, пропали, кратери, тріщини, не провар кореня шва, вольфрамові включення
;
В) підрізи, пори, свищі, напливи, пропали, кратери, тріщини, не провари, оксидні включення
:
Г) шлакові включення, кристалізаційні тріщини, пори

*23. Невідповідність  вимогам, установленим нормативною документацією називається
:
А) якістю продукції
;       Б) дефектом;    В) контролем якості;      Г) деформацією

*24. Частина зварного шва де дно зварювальної ванни перетинає поверхню основного метал
:
       А)  корінь шва
Б) підсилення шва;    В)  зазор;     Г)  притуплення

*25. Для позначення на кресленні кутового зєднання  використовуються букви:
       А) Т;       Б) Н;      В) С    Г) У.
   
*26. За умовними позначеннями присадного дроту визначити його діаметр 3Св-08Г2С
       А) 0,8 мм
;    Б) 2 мм;    В) 3 мм ;    Г) 0,08 мм

*27. За допомогою умовного позначення шва С11 на кресленні визначаємо:
   А) товщину металу
;   Б) кількість стикових швів;
   В) вид розчищання кромок згідно стандарту
;  Г) порядковий номер шва

*28. При яких умовах можливий  процес кисневого різання металів
:
А) Тплавл.   =   Тспалах
;   Б) Тплавл.   <   Тспалах;                        

 В) Тплавл.    >     Тспалах;       Г) інший варіант

29 При  різанні окисненням метал горить:
 а)  в рідкому стані;   б) розплавляється;      в) в твердому стані;      г) інша відповідь

30.  За характером утворених різів різання поділяється на:
   а) розділове;   б) розділове та поверхневе;      в) внутрішнє;      г) розподільне.

31.      Поверхневе різання це –
а) утворення наскрізних розрізів;  б) відокремлення частини металу від заготовки;
в) зняття шару металу з поверхні оброблюваних деталей;   г) пробивання отворів у суцільній заготовці.


32. Який з металів не піддається кисневому різанню:
а) сталь;   б) залізо;      в) алюміній;      г) інша відповідь

 


20.10.22 для учнів гр. 11

Урок 36      Зварюваня вуглецевої конструкційної сталі
Зварювання низьковуглецевих сталей виконується без попереднього підігріву і наступної термообробки. При зварюванні низьковуглецевих сталей з верхньою межею вмісту вуглецю (0, 27%) можуть виникати кристалізаційні тріщини в кутових швах, однобічних швах з повним проваром кромок, першому шарі багатошарових стикових швів. У таких випадках використовують попередній підігрів до 100-150°С, особливо при виконанні перших шарів на товстому металі (більше 15 мм) і температурі повітря нижче мінус 5°С. Необхідність попереднього підігріву і можливої термообробки має визначатися у кожному конкретному випадку. У конструкцій з кутовими перервними швами всі види термообробки, крім гартування, призводять до зниження міцності й підвищення пластичності металу шва. Відпуск або відпал добре зварюваних сталей використовують як виключення для зняття внутрішніх напруг, уникнення жолоблення конструкції після зварювання та механічної обробки.
При товщині сталі понад 25 мм попередній підігрів обов'язковий у всіх випадках, незалежно від температури навколишнього середовища.
Зварювання сталі товщиною понад 20 мм виконують способами, що забезпечують зменшення швидкості охолодження: секціями, каскадом, гіркою.
Низьковуглецеві сталі зварюють на максимально можливих режимах, які забезпечують високу продуктивність й високу якість зварного шва та з'єднання. Під якістю розуміють відсутність дефектів (газових пор, підрізів, відшарування металу шва, непровару, шлакових уключень), а також одержання механічних властивостей, які відповідають технічним вимогам

Задовільно зварюються середньовуглецеві стали. Можуть утворюватися гартівні структури і тріщини. Зварювання ведуть злегка відновлювальних полум'ям, інакше вигорить вуглець. Рекомендується лівий спосіб. При товщині металу більше 3 мм потрібен попередній загальний нагрів деталі до 250- 300  або місцевий нагрів до 650-700  . Дріт Св - 10 Г2 і Cв-12ГС.

При ремонтних роботах в нестаціонарних умовах використовують воднево кисневі електролізних для зварювання, пайки, різких і термообробки. Генератори виробляють суміш з співвідношенням водню і кисню 2: 1. Суміш насичують парами вуглеводневих сполук для регулювання характеру горіння полум'я, що дають збільшення теплової потужності і зміна структури факела.

Урок 35      Зварюваність сталі          

                              Якісне утворення зварного з'єднання визначається властивостями зварюваних металів, їх хімічним складом, вибором електродного й присаджувального металу, режимами зварювання, температурою нагріваннята ін. На зварюваність значно впливає хімічний склад сталі. Зварюваність сталі змінюється залежно від вмісту вуглецю та легуючих елементів. Вплив окремих елементів проявляється по-різному, особливо в поєднанні з вуглецем.
Основні ознаки, що характеризують зварюваність сталей, — схильність до утворення тріщин і механічні властивості зварного з'єднання, які визначаються за допомогою зварювання контрольних зразків.
Знаючи хімічний склад сталі, можна визначити її зварюваність за еквівалентним вмістом вуглецю,

Розподіл сталей на групи зварюваності

З урахуванням усіх перерахованих факторів, зварюваність сталі має різні характеристики. Класифікація сталей за зварюваності.

  • Хороша (при значенні З екв >=025%): для низьковуглецевих сталевих деталей; не залежить від товщини виробу, погодних умов, наявності підготовчих робіт.
  • Задовільна (025%<=З екв <=035%): присутні обмеження до умов навколишнього середовища і діаметру зварюваної конструкції (температура повітря до -5 у безвітряну погоду, товщина до 20 мм).
  • Обмежена (035%<=З екв <=045%): для утворення якісного шва необхідний попередній підігрів. Він сприяє «плавним» аустенитним перетворень, формуванню стійких структур (ферритно-перлітні, бейнитние).
  • Погана (З екв >=045%): формування механічно стабільного зварного з'єднання неможливо без попередньої температурної підготовки кромок металу, а також подальшої термічної обробки звареної конструкції. Для утворення потрібної мікроструктури необхідні додаткові підігріви і плавні охолодження.
  • Групи зварюваності сталей дозволяють легко орієнтуватися в технологічних особливостях зварювання конкретних марок залізовуглецевих сплавів.

    Завдання до уроку 35

    1. Записати формулу визначення еквівалентного вмісту вуглецю.
    2. Скласти таблицю класифікації сталі за зварюваністю.
    3. Визначити еквівалентний вміст вуглецю в сталі марки 36Х18Н25С2 та групу зварюваності.




    Гр 11 

                    ТЕМАТИЧНА АТЕСТАЦІЯ

                                          з теми 4

    1.     1. Зварювальне полум’я складається з:

    а) 2-х зон;    б) 3-х зон;     в) 4- зон;    г) вказати неможливо.

     

    2.     2. Робочою зоною, що має найвищу температуру, в зварювальному полум’ї є:

    а) ядро;    б) відновна зона;     в) факел;    г) окислювальна зона.

     

    3.     3. Зварювальне полум’я буде нормальним, якщо на один об’єм ацетилену надходить кисню:

    а) <1 об’єма;    б) >1,3 об’єма;     в) від 1,1 до 1,3 об’єма;    г) вказати неможливо.

     

         4. Вибір способу газового зварювання   металів залежить:

    а) від типу пальника;  б) від роду металу;  в) від потужності полум’я;

    г) від товщини металу.

     

    5.     Правий спосіб газового зварювання рекомендують для металів товщиною:

            а) до 5мм;   б) до 3мм;     в) більше 5мм;    г) немає різниці.

     

    6. Лівий спосіб зварювання виконують і рекомендують для металів:

            а) справа наліво для товстих металів;   б) зліва направо для тонкого металу;     в) справа наліво для  металів з великою теплопровідністю;    г) справа наліво для тонкого  металу.

         7. Вибрати показники режиму газового зварювання:

          а) вид полум’я;     б) діаметр електроду;     в) діаметр присадного дроту;    г) сила

      струму;             д) вид присадного дроту;      е) потужність полум’я;      ж) швидкість

      зварювання;        з) витрата присадного дроту.

     

          8. Величина кута нахилу пальника до поверхні виробу вибирається залежно від:

    а) типу пальника; б) товщини металу;   в) виду полум'я;  г) виду горючого газу;

     

     9. Потужність зварювального полум’я  залежить від:

    а) товщини металу;  б) розмірів полум’я;  в) довжини шва;  г) якості шва.

     

       10. Труби газовим зварювання зварюють:

    а) тільки лівим способом; б) тільки правим правим способом;   в) і лівим, і правим;   г) всі відповіді вірні.

     

    11.Короткі тріщини заварюють:

    а) в одному напрямку від початку до кінця; б) від середини до країв; 

    в) зворотньоступінчатим способом;  г) країв до середини з розклинюванням .

     Форма відповіді:

    Питання

    1

    2

    3

    4

    5

    6

    7

    8

    9

    10

    11

    відповідь

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     



    Гр 11  06.10.22

    Техніка кисневого різання
    Перед різанням поверхню металу зачищають від окалини, іржі, фарби і бруду полум'ям різака і металевою щіткою.
    Розмічання виконують металевою лінійкою, рисувалкою і крейдою.
    Листи вкладають горизонтально на опори. Величина вільного простору під листом повинна бути рівною половині товщини ме­талу плюс 100 мм.
    Перед різанням необхідно встановити тиск газів на редукторах, підібрати номери зовнішнього і внутрішнього мундштуків (табл.1).
    Таблиця 1. Режими ручного різання листового прокату
    Товщина металу, мм
    Номер мундштука
    Тиск газів, кгс/см2

    Швидкість різання, мм/хв
       
    зовнішнього
    внутріш-нього
    кисню
    горючого газу
    8-10
    1
    1
    3



    > 0,1


    550-400
    10-25
    1
    2
    4
    400-300
    25-50
    1
    3
    6
    300-250
    50-100
    1
    4
    8
    250-200
    100-200
    2
    5
    10
    200-130
    200-300
    2
    5
    12
    130-80

    Перед початком різання підігрівне полум'я встановлюється на край металу для нагрівання кромки до температури оплавлення, після чого пускають ріжучий кисень.
    Розташування різака залежить від товщини металу. При тов­щині металу до 50 мм різак спочатку встановлюють вертикально, а при більшій товщині металу — під кутом 5° до поверхні торця листа (рис, 1а), а потім нахиляють на 20-30° у сторону, проти­лежну рухові різака (рис. 1б). Таке розташування сприяє кра­щому підігріву металу по товщині та підвищенню продуктивнос­ті різання.


     Проте його використовують тільки для прямолінійно­го різання, тому що при фігурному різанні різак повинен бути розміщений строго вертикально. Початок різання проходить при збільшеному кутові і з поступовим зменшенням кута до перпен­дикулярного розташування різака всередині різа.
    Для полегшення початку різання і прискорення нагрівання ме­талу доцільно зробити зарубку зубилом у початковій точці різа.
    Для забезпечення високої якості різа відстань між мундштуком і поверхнею металу слід тримати постійною (табл.2). Для цьо­го різаки комплектуються візками, циркулями, направляючими лі­нійками тощо.

    Таблиця 2. Залежність відстані між мундштуком і поверхнею металу від товщини металу
    Товщина металу, мм
    3-10
    10-25
    25-50
    50-100
    100-200
    200-300
    Відстань, мм
    2-3
    3-4
    3-5
    4-6
    5-8
    7-10
    Примітка. При роботі на газах-замінниках ацетилену вказані відста­ні збільшують на 30-40%.

    Ширина і чистота різа залежать від способу різання та товщи­ни металу (табл. 3). При машинному різанні одержують більш чисті кромки і меншу ширину різа, ніж при ручному.

    Таблиця 3. Залежність між товщиною металу і шириною різа
    Товщина металу, мм
    5-15
    15-30
    30-60
    60-100
    100-150
    Ширина різа, мм
    2-2,5
    2,5-3
    3-3,5
    3,5-4,5
    4,5-5,5
    При вирізанні деталей з листового металу всередині листа пробивають отвір. При невеликій товщині металу (до 20 мм) от­вір пробивають різаком. Після закінчення попереднього нагріван­ня металу до температури оплавлення, підігрівне полум'я вими­кається і на час пробивання отвору вмикається ріжучий кисень плавним відкриванням вентиля на різаку, після чого полум'я знову запалюється в розжареному металі. Така техніка пробиван­ня отворів виключає можливість виникнення хлопків і зворотних ударів.
    При пробиванні отворів глибиною від 20 до 50 мм лист треба встановлювати похило або вертикально, щоб полегшити скапу­вання рідкого шлаку.
    При товщині металу більше 50 мм початковий отвір свердлять.
    Розташування різака при різанні заготовок круглого перерізу показано на рис.3.
    Початок різання по контуру повинен завжди знаходитись на прямій, що забезпечує одержання чистого різа на заокругленнях.
    У прямокутному внутрішньому контурі початок різання може бути вибраний в будь-якому місці, крім кутів.
    При вирізуванні фланців спочатку вирізають внутрішню час­тину, яка йде у відхід, а потім вирізують контур. Місце початку різання зовнішнього контура треба вибирати так, щоб проходило легке відокремлення металу, що йде у відхід.
    Зовнішній контур вирізають в останню чергу. Це забезпечить вирізання деталей з меншими відхиленнями від розмічених кон­турів. Внутрішні напруги спотворюють контури різа. їх усувають різанням по внутрішньому контуру.
    При різанні зі скосом кромки поверхні різа неоднакові за якіс­тю — один кут оплавлюється сильніше, ніж другий (протилежний).



    Завдання:  Визначити порядок дій (цифри) при підготовці листа до різання

    Відповіді:
       А – запалюють суміш і провіряють, чи стійко горить полум’я
        Б – переміщують різак по розмітці
        В- лист вкладають на підкладки, виміряють, закріпляють
        Г – місце різу очищають від іржі, бруду
        Д – підігрівають метал
        Е – лист розмічають крейдою або кресляркою таким чином , щоб лист був      максимально використаний
        К – відкривають вентиль ріжучого кисню
        З – підбирають номер зовнішнього і внутрішнього мундштуків в залежності від товщини металу



    30.09.2022  
    Для учнів гр № 11
    ур 25 Показники режиму кисневого різання
    1. Потужність полум'я залежить від товщини металу, складу і стану сталі (прокат або поковка). При ручному різанні, через нерівномірність переміщення різака, потужність полум'я слід збільшувати в 1,2—2 рази порівняно з машинним різанням. 
     2. Тиск ріжучого киснюзалежить від товщини металу, форми сопла і чистоти кисню. При недостатньому тиску струмінь кисню не зможе видути шлаки з місця різа і метал не проріжеться на всю товщину. Коли надто великий тиск кисню, витрати його збільшуються, а розріз буде недостатньо чистим.
    3. Швидкість різання повинна відповідати швидкості окиснення металу по товщині листа. Правильність вибору швидкості різання можна виявити за такими ознаками: — при малій швидкості верхні кромки металу оплавлюються і розплавлені шлаки (оксиди) витікають з розрізу у вигляді іскр у напрямку різання (рис.1,а); — при великій швидкості іскри вилітають в сторону, протилежну напрямку різання.


    30.09.2022  
    Для учнів гр № 11
    урок 24 Основні умови кисневого різання. Розрізуваність металів
    Окислювальне різання вимагає виконання наступних умов:
    1. Температура займання металу (температура початку горіння) повинна бути нижче температури його плавлення. У цьому випадку метал горить в твердому стані; поверхню реза виходить гладкою, верхні краї кромки різати не подплавляет, продукти горіння у вигляді шлаку легко видаляються з порожнини різу кисневої струменем і форма різу залишається постійною.
    2. Температура плавлення утворюються при різанні окислів і шлаків повинна бути нижче температури плавлення металу. У цьому випадку вони стають жидкотекучими і безперешкодно видаляються з області різу кисневої струменем
    3. Метали повинні володіти невеликою теплопровідністю, щоб не було сильного тепловідведення від місця різання, інакше процес різання перерветься 
    Розрізуваність металів
     Властивість металів розрізатися киснем без утворення загартованої ділянки поблизу місця різання називають розрізуваністю. Шорсткість поверхні сталі полегшує її загоряння. Пухкість матеріалів знижує температуру спалаху.

    Група

    Вміст вуглецю, %

    Розрізуваність сталі

    Марка сталі

    I

    До 0,3

    Різання в будь-яких умовах без обмежень і без підігрівання до і після різання

    15Г, 20Г, 10Г2

    II

    До 0,5

    У літній час добре без підігрівання, в зимовий час ускладнюється необхідністю підігрівання до 150 °С

    30Г, 40Г, 30Г2, 15Х, та ін

    III

    До 0,8

    Різання утруднюється здатністю до утворення загартованих тріщин. Необхідний попередній підігрів до 300 °С

    50Г-70Г, 35Г2-50Г2, 30Х-50Х та ін. 12ХМ-35ХМ, 40ХН-50ХН

    IV

    Більше 0,8

    Різання утруднюється здатністю до утворення тріщин після різання. Необхідне попереднє підігрівання до 300— 400 °С і уповільнене охолодження після різання

    25ХГС-50ХГС, 33ХС-40ХС, 20X3, 35ХЮА, 37ХНЗА,



    https://uabooks.top/2471-143-termchne-rzannya-metalv.html
    http://rpl.ucoz.com/MetodRobota/UrokMatvichuk.pdf

    29.09.22                        Для учнів гр.11

    РОБОЧИЙ ЗОШИТ

    До уроків «Зварювання листового металу та труб», «Ремонтне зварювання»

     При зварюванні листового металу товщиною 3-6мм замінниками ацетилену, скіс кромок  потрібно робити під кутом _______без ____________ та із зазором _________ мм.

                У процесі зварювання газозварник кінцем мундштука здійснює одночасно поперечний і поздовжній рухи. Поперечний рух служить для _________________  _____________ кромок й присаджувального металу та одержання шва ________________  ширини.  Використовують ________________ , _______________ , _____________ та інші коливальні рухи.

              Присаджувальним дротом можна також виконувати такі ж рухи, але в ____________ напрямку рухові кінця пальника. Кінець присадки не рекомендують виймати з ванни й особливо із ________  ______________.

              Швидкість нагрівання регулюється зміною ________ ____________ мундштука пальника до зварювального металу.

             Спочатку для кращого прогрівання металу мундштук встановлюють _____________ _________ до поверхні металу, потім в міру нагрівання кут нахилу _____________ до величини, що відповідає товщині металу, а вкінці – поступово зменшують, щоб краще заповнити ________ і попередити ____________ металу.

           При зварюванні довгих швів використовують ____________________ або ________________ способи, коли весь шов поділяють а ділянки довжиною 100-250мм, які зварюють з перекриттям кожної попередньої ділянки з наступною на _____-_____мм.

           При зварюванні коробчастих конструкцій спочатку зварюють ____________ шви бокових стінок.

          Багатошарове зварювання використовують для_____________________ конструкцій і при зварюванні листового металу товщиною більше ____мм.

          Газове зварювання труб застосовується для труб ___________________ діаметру – до 10мм з товщиною стінки ___-___мм. При товщині стінок труби до 5мм розчищання кромок ___ ____________, зазор 1,5-2мм      Залежно від призначення трубних конструкцій використовують такі способи підготовки під зварювання:

    Труби зварюють як лівим, та і правим способом.

                Отвори заварюють ________способом із нанесенням присаджувального металу за гвинтовою висхідною лінією.

               При заварюванні тріщини необхідно попередньо ____________ кінці тріщини, щоб вона при нагріванні не поширилася на більшу довжину. У деталях з низьковуглецевої сталі тріщини можна ___ _______________. При товщині металу більше  ____мм тріщину попередньо розчищають зубилом або фрезою і зачищають до металічного блиску. Короткі тріщини заварюють від _____________ до __________, а довгі – зворотньоступінчатим способом. Тріщини довжиною більше 200мм необхідно ____________________ і заварювати від країв до середини. Малі тріщини заварюють __ ____________  ________________.

              При ремонті закритих ємностей з-під горючих речовин необхідна ретельна їх ____________. Тару промивають гарячою водою з ____________ содою.

             При зварюванні ємностей з-під нафтопродуктів використовують спосіб, при якому їх заповнюють відпрацьованими ___________ двигунів внутрішнього згорання.

              Латки заварюють зворотньоступінчатим способом. Для попередження виникнення в швах тріщин від внутрішніх напруг латці надають злегка __________ форму.

     

     Ур 21  Ремонтне зварювання

    При ремонтних роботах часто доводиться заварювати тріщини, отвори, раковини і т.д.

    Отвори заварюють лівим способом із нанесенням присаджувального металу за гвинтовою висхідною лінією.

               При заварюванні тріщини необхідно попередньо засвердлити кінці тріщини, щоб вона при нагріванні не поширилася на більшу довжину. У деталях з низьковуглецевої сталі тріщини можна не засвердлювати. При товщині металу більше  3мм тріщину попередньо розчищають зубилом або фрезою і зачищають до металічного блиску. Короткі тріщини заварюють від середини до країв, а довгі – зворотньоступінчатим способом. Тріщини довжиною більше 200мм необхідно розклинювати і заварювати від країв до середини. Малі тріщини заварюють в одному напрямку.

              При ремонті закритих ємностей з-під горючих речовин необхідна ретельна їх очистка. Тару промивають гарячою водою з каустичною содою.

             При зварюванні ємностей з-під нафтопродуктів використовують спосіб, при якому їх заповнюють відпрацьованими газами двигунів внутрішнього згорання. Подача газів проводиться безперервно і в процесі зварювання. Полум’я запалюють і гасять в стороні від ємності.

    Латки заварюють зворотньоступінчатим способом. Для попередження виникнення в швах тріщин від внутрішніх напруг латці надають злегка випуклу форму.

     

    Ур 20  Зварювання листового металу та труб.

     Стикові з’єднання вимагають спеціальної підготовки кромок, яка залежить від товщини металу ( дивитися уроки 3-4).

                 При зварюванні листового металу товщиною 3-6мм замінниками ацетилену, скіс кромок  потрібно робити під кутом 70-90о без притуплення та із зазором 1,5-3мм.

    На характер газозварювання значно впливає техніка накладання швів. Використовують як одношарове так і багатошарове зварювання.

                У процесі зварювання газозварник кінцем мундштука здійснює одночасно поперечний і поздовжній рухи. Поперечний рух служить для рівномірного прогрівання кромок й присаджувального металу та одержання шва необхідної ширини.  Використовують зигзагоподібні, спіральні, напівмісяцем та інші коливальні рухи.

              Присаджувальним дротом можна також виконувати такі ж рухи, але в протилежному напрямку рухові кінця пальника. Кінець присадки не рекомендують виймати з ванни й особливо із зони полум’я.

              Швидкість нагрівання регулюється зміною кута нахилу мундштука пальника до зварювального металу.

             Спочатку для кращого прогрівання металу мундштук встановлюють майже перпендикулярно до поверхні металу, потім в міру нагрівання кут нахилу зменшують до величини, що відповідає товщині металу, а вкінці – поступово зменшують, щоб краще заповнити кратер і попередити перепал металу.

           При зварюванні довгих швів використовують зворотньоступінчатий або комбінований способи, коли весь шов поділяють а ділянки довжиною 100-250мм, які зварюють з перекриттям кожної попередньої ділянки з наступною на 10-20мм..

           При зварюванні коробчастих конструкцій спочатку зварюють кутові шви бокових стінок трьома вертикальними швами, потім стінки приварюють до дна, а кінці зварюють четвертий вертикальний шов. Вказаний порядок зварювання дає найменше жолоблення металу.

           При багатошаровому зварювання шов заповнюється в декілька шарів. При цьому зварювання виконують короткими ділянками, стики валиків у різних шарах не повинні збігатися. Кожен попередній шар ретельно зачищають до металевого блиску, після чого наплавляють наступний шар.

          Використовують цей спосіб для відповідальних конструкцій і при зварюванні листового металу товщиною більше 5мм.

          Газове зварювання труб застосовується для труб невеликого діаметру – до 10мм з товщиною стінки 3-5мм. Найчастіше застосовується зварювання труб встик. При товщині стінок труби до 5мм розчищання кромок не виконують, зазор 1,5-2мм. При більшій товщині застосовують однобічне розчищання кромок під кутом 70-90о з притупленням 1,5-2,5мм.

          Залежно від призначення трубних конструкцій використовують такі способи підготовки під зварювання:

    -          Без розчищання кромок з підкладним кільцем ( для тонкостінних труб з товщино до 3мм);

    -          В відбортуванням кромок і вставним кільцем ( коли недопустиме зменшення внутрішнього діаметру);

    -          Із внутрішнім розточуванням для встановлення опорного кільця ( для забезпечення точних внутрішніх розмірів);

    -          Стикове знормальним розчищанням кромок ( при товщині стінки труби більше 3мм);

    -          Зі стиковим заточуванням для точного центрування (для товстих труб, коли необхідне точне центруваня);

    -          Монтажний стик, виконаний за  допомогою дзеркала, коли пряме спостереження неможливе.

    Труби зварюють як лівим, та і правим способом.

       

     

     

    23.09.22
    Для учнів гр.11

    Урок 19 Способи газового зварювання

    Існує два способи зварювання - лівий і правий (рис. 10).

    При лівому способі (рис. 10, а) зварювання виконується справа наліво, зварювальне полум'я направляється на ще не зварені кромки металу, а присадний дріт переміщується попереду полум'я. Лівий спо­сіб найбільш розповсюджений і застосовується при зварюванні тонких і легкоплавких металів. При цьому способі зварювальник добре бачить зварний шов.

    Потужність зварювального пальника при лівому способі зварюван­ня для сталі вибирається в межах 100... 130 дм3/год ацетилену на 1 мм товщини δ зварюваного металу; діаметр d присадного дроту d=δ/2+1 мм.

      Рис. 10. Способи зварювання: лівий - а), правий - б)

    При правому способі (рис. 10, б) зварювання виконується зліва направо, зварювальне полум'я направляється на зварену ділянку шва, а присадний дріт переміщується слідом за пальником. Якість шва при правому способі вища, ніж при лівому, внаслідок кращого захисту зварювальної ванни й уповільненого охолодження металу шва. Правий спосіб доцільно застосовувати при зварюванні металів з великою теп­лопровідністю.




    Урок 18  Режими газового зварювання

    Вибір режиму зварювання залежить від теплофізичних властивостей металу, розмірів, форми, способу зварювання і розташування шва в просторі. До них відносять: потужність полум'я, вид полум'я, швидкість зварювання, діаметр присадного дроту, витрата  присадного дроту. 

    Потужність полум'я пропорційна товщині металу:

     

     

    де, S — товщина металу, мм;

    К — коефіцієнт пропорційності, що визначає витрати ацетилену в л/год, необхідні для зварювання металу товщиною 1 мм.

    Склад полум'я визначається відношенням витрат кисню до витрат горючого газу. В процесі роботи потрібно слідкувати за характером полум'я і регулювати його склад.

    Користуючись даними таблиць, можна визначити необхідну потужність полум'я і підібрати для неї відповідний номер наконечника пальника, виходячи з його технічної характеристики

    Швидкість зварювання - залежить від теплофізичних властивостей металу і регулюється кутом нахилу пальника.

    Діаметр присаджувального металу  визначають за формулами:

    — для лівого способу зварювання

    — для правого способу

    Для визначення маси присаджувального металу (Р), що витрачається на зварювання 1 м шва, застосовується формула:

    де К — коефіцієнт пропорційності. При товщині металу до 5 мм:

    К = 12 для вуглецевої сталі; К = 16 для латуні;

    К = 18 для міді; К = 6,5 для алюмінію.

    При більшій товщині металу коефіцієнт пропорційності К зменшується на 

    20 -

    25%.



    ур 17 Особливості металургійних процесів при зварюванні 

    Металургійні процеси при зварюванні протікають в зоні формування зварювальної ванни. Металургію зварювання характеризують певні фізичні і хімічні реакції, які визначаються взаємодією плавиться сплаву зі зварювальними спецфлюсамі, що формуються в результаті зварювання шлаками і газами. Додатково в процесі проведення зварювання відбуваються реакції, повязані зі зниженням температури розплавленого металу і кристалізацією металу зварювальної ванни.
    На відміну від реакцій загальної металургії, які протікають в сталеплавильних агрегатах, умови плавлення металевої заготовки і протікання всіх реакцій при зварці сильно відрізняються цілим комплексом особливостей. Ці особливості впливають на розвиток плавлення і на кінцевий результат. Основні особливості металургійних процесів при зварюванні наступні:
    • невеликий обсяг зони плавлення;
    • високі температурні показники і перегрів розплавлених компонентів у ванні;
    • переміщення розплавленого металу, його перемішування і оновлення;
    • висока швидкість зниження температури і кристалізації компонентів, що входять до складу зварювальної ванни.

    Серед величезної кількості реакцій, які протікають в процесі здійснення електрозварювальних робіт, основними є наступні:


    • дисоціація газів, що утворюються і хімсоедіненій;
    • окислення розплавленого металу;
    • розкислення компонентів сплаву;
    • розкислення під дією марганцю;
    • розкислення під впливом кремнію;
    • розкислення під впливом титану;
    • розкислення під впливом вуглецю;
    • взаємодія з газоподібним азотом;
    • хімвзаімодействіе з воднем;
    • взаємодія з сіркою і фосфором.При проведенні газового зварювання здійснюється взаємодія розплавлених компонентів сплаву, що знаходяться в зварювальної ванні з полумям газового пальника. Реакції, що відбуваються при взаємодії, повністю визначаються фізичними і хімічними властивостями металевого розплаву і складом полумя пальника. Зварювання здійснюється у відновному секторі факела, який складається з оксиду вуглецю і водню. Різні компоненти по-різному реагують з полумям факела. Найлегше відбувається окислення компонентів розплаву, які мають велику спорідненість до кисню. Окислення здійснюється за рахунок участі оксидів, що входять до складу основного металу і присадного дроту, додатково на швидкість окислення впливає кисень атмосферного повітря. При збільшенні концентрації кисню відбувається зниження якості зварного шва і погіршення його мехсвойств. Для зниження впливу окислювачів при проведенні газозварювальних робіт в присадки вводяться спеціальні хімсоедіненія - раскислители.

    16.09.22
    Для учнів гр № 11
     урок 13  Класифікація різаків. Універсальні різаки
    Газовий різак — апарат, що служить для змішування паливного газу з киснем, формування підогрівного полум'я, і подачі до металу (виробу), що розрізають струменем різального кисню 
     Ручні різаки для газового різання класифікуються за такими ознаками
    • За родом горючого газу, на якому вони працюють: для ацетилену, газів-замінників, рідких палив (бензорізи);
    • За принципом змішування горючого газу та кисню → на інжекторні та безінжекторні;
    • За призначенням → на універсальні та спеціальні;
    •  

      За видом різання → для роздільного, поверхневого, киснево-флюсового, кисневим струменем                    В даний час широке застосування отримали універсальн і різаки. До універсального різака ставляться такі основні вимоги:можливість різання сталі товщиною від 3 до 300 мм в будь-якому напрямку,
    • стійкість проти зворотних ударів,
    • мала маса
    • зручність у використанні.
    Як і зварювальні пальники, різаки мають інжекторний пристрій, що забезпечує нормальну роботу паливного газу в діапазоні тисків 0,03-1,5 кгс/см2. Інжекторний різак відрізняється від інжекторного пальника тим, що має окремий канал для подачі різального кисню і спеціальну головку, яка включає в себе два змінних мундштука — внутрішній і зовнішній
    Стовбур приєднується до корпусу накидною гайкою і складається з:
    • рукоятки з ніпелями для приєднання кисневого та газового рукавів,
    • корпусу з регулювальними кисневим і газовим, вентилями,
    • інжектора,
    • змішувальної камери

    • трубки,
    • головки різака з внутрішнім мундштуком і зовнішнім,
    • трубки різального кисню з вентилем.
     Бензо- та гасорізи



    09.09.22
    До уваги здобувачів знань гр. 11

    Запитання до ур.9  Редуктори для стиснутих газів

    1.Яке призначення мають редуктори?
    2. Назвіть основний вузол редуктора.
    3. Яка частина редуктору служить для автоматичного підтримання тиску сталим?
    4. Як фарбуються корпуси редукторів?
    5.  Як кріпиться до балону кисневий редуктор?
    6. Як називається пристрій для кріплення ацетиленового редуктора до балону?
    7. В якому положенні повинні знаходитися регулювальний гвинт при кріплені редуктора?
    8. Яке призначення запобіжного клапана редуктора?
    9. Назвіть експлуатаційні пошкодження редуктора.
    10. Що таке замерзання редуктора?
    11. Відчого може виникнути самозагорання редуктора?

    Запитання до ур.8 Балони для стиснутих газів. Перепускні рампи. 

    1.Яке призначення мають балони?
    2. В який колір фарбують кисневий балон? Ацетиленовий?
    3. До якого робочого тиску наповнюють кисневі балони?
    4. Чим заповнені ацетиленові балони?
    5.  Який максимальний робочий тиск ацетилену в балоні?
    6. З якою швидкістю рекомендують відбирати ацетилен з балону і чому?
    7. В якому положенні повинні знаходитися ацетиленові балони в роботі?
    8. Яке призначення балонного вентиля?
    9. З якого матеріалу виготовляється киснеий вентиль і чому?
    10. Через скільки років випробовуються балони на міцність?
    11. Що представляє собою балонна рампа?

    Запитання до ур. 7  Ацетиленові генератори. Запобіжні затвори

    1.Яке призначення ацетиленового генератора?
    2. За якими ознаками класифікують АГ?
    3. Яка з систем АГ має найбільший коефіцієнт використання ацетилену?
    4. Який недолік АГ системи ВВ?
    5. Чому перші порції ацетилену треба випускати в повітря?
    6. Для чого служать запобіжні затвори?
    7. Як поділяють запобіжні затвори за принципом дії?



    08.09.22.    До уваги здобувачів знань гр. 3

    Запитання до ур. 2  Зварювальні матеріали для газового зварювання та різання

     

    1.     Які зварювальні матеріали використовують при газовому зварюванні?

    2. З якою метою застосовують присадний  дріт?

    3.  Дайте характеристику карбіду кальцію.

    4.  Яка грануляція карбіду кальцію найбільш застосовна при зварюванні?

    5.  Які горючі гази застосовують при зварюванні?

    6. Дайте характеристику ацетилену

    7.  Які горючі рідини застосовуються при газовому зварюванні і різанні металу?

    8.  Дайте характеристику пропан-бутану

    9.  З якою метою застосовують кисень?

    10. Який з горючих газів чи рідин має найвищу температуру горіння?

    11.  Для чого при газовому зварюванні застосовують флюс?



    01.09.22
    До уваги здобувачів знань гр. 11

    Завдання 1

    Запитання до ур. 2  Зварювальні матеріали для газового зварювання та різання

     

    1.     Які зварювальні матеріали використовують при газовому зварюванні?

    2. З якою метою застосовують присадний  дріт?

    3.  Дайте характеристику карбіду кальцію.

    4.  Яка грануляція карбіду кальцію найбільш застосовна при зварюванні?

    5.  Які горючі гази застосовують при зварюванні?

    6. Дайте характеристику ацетилену

    7.  Які горючі рідини застосовуються при газовому зварюванні і різанні металу?

    8.  Дайте характеристику пропан-бутану

    9.  З якою метою застосовують кисень?

    10. Який з горючих газів чи рідин має найвищу температуру горіння?

    11.  Для чого при газовому зварюванні застосовують флюс?


    Завдання до ур. 3-4  Підготовка металу до зварювання.

    Знайти правильні відповіді:

    1.     В чому полягає очищення кромок і прилеглої зони?

    2.     Як виконують випрямляння  заготовок?

    3.     Який припуск необхідно враховувати при розмічанні заготовок?

    4.     Для чого необхідне накладання прихваток?

    5.     Чому при зварюванні міді прихватки не бажані?

    6.     З якої товщини металу починають виконувати скіс кромок?

    7.     Від чого залежить довжина прихваток?

     

    Варіанти відповідей:

    1.     Від товщини металу.

    2.     Розчищення кромок залежно від товщини напилками, зубилом та ін.

    3.     5мм на кожній заготовці.

    4.     Щоб положення деталей і зазор між ними були постійними в процесі зварювання.

    5.     Від товщини металу та довжини шва.

    6.     1мм на кожен поперечний стик.

    7.     3-5 мм.

    8.     6мм.

    9.     У холодному або гарячому стані ручним і машинним способами, застосовуючи молотки, преси, правильні машини.

    10.  Обробка поверхні на ширину 20-3-мм з кожної сторони майбутнього шва щітками, полум’ям, травленням.

    11.  Тому, що утворюється вибухонебезпечна  ацетиленова мідь.

    12.   Щоб одержати необхідну ширину шва.

    13.   Тому, що при повторному нагріванні вони викликають тріщини.

    14.   4мм.

    Форма відповіді:    1-8; 2-13 і т.д.

     

     


    13.04.22
    Ур 40       Зварювання алюмінію та його сплавів
    Алюміній володіє низькою міцністю; тому його не застосовують для конструкцій, що працюють під динамічним навантаженням. Його вживають в хімічному апарат-будові, рамних конструкціях, для віконних і дверних палітурок і декоративних виробів в будівництві. Він володіє малою масою (щільність 27 г /см3), підвищеної корозійної стійкістю і великою пластичністю в порівнянні з низьковуглецевої сталлю.Алюміній і його сплави мають велику теплопровідність, теплоємність і приховану теплоту плавлення. Теплопровідність алюмінію в три рази вище теплопровідності низьковуглецевої сталі; при нагріванні від 20 до 600 ° С різниця в теплопровідності ще більш зростає. Отже, зварювання алюмінію і його сплавів повинна виконуватися з відносно потужним і концентрованим джерелом нагрівання.
    Коефіцієнт лінійного розширення алюмінію в два рази вище, ніж коефіцієнт розширення заліза. Це сприяє збільшеним деформацій і викривлення при зварюванні алюмінієвих виробів.Для отримання беспорістих швів при зварюванні алюмінію і його сплавів навіть невеликої товщини іноді потрібно підігрів, що знижує швидкість охолодження зварювальної ванни і сприяє більш повного видалення водню з металу при повільному охолодженні. Так, наприклад, при наплавленні на лист алюмінію товщиною 8 мм безпористого шов може отримати при підігріві металу до 150 ° С. При збільшенні товщини металу до 16 мм навіть підігрів до температури 300 ° С не забезпечує беспорістих швів.


      ур 39  Зварювання міді та її сплавів

    Мідь зварюється погано через її високу теплопровідність, жидкотекучести
     і підвищеної схильності до утворення тріщин при зварюванні.

    Теплопровідність міді при кімнатній температурі в 6 разів більше теплопровідності технічного заліза, тому зварювання міді і її сплавів повинна вироблятися зі збільшеною погонной тепловою енергією, а в багатьох випадках з попередніми і супутнім підігрівом основного металу.

    При переході з твердого стану в рідке мідь виділяє велику кількість тепла (прихована теплота плавлення), тому зварювальна ванна підтримується в рідкому стані більш тривалий час, ніж при зварюванні стали. Підвищена вологотекучість міді утрудняє її зварювання у вертикальному, горизонтальному і особливо в стельовому положеннях.

     Водень у присутності кисню чинить негативний вплив на властивості міді. Водень, що проникає в мідь при підвищених температурах зварювання, реагує з киснем закису міді, утворює водяну пару, який, прагнучи розширитися, приводить до появи дрібних тріщин. Це явище при зварюванні міді називають «водневою хворобою».
    Латунь являє собою сплав міді з цинком; температура плавлення латуні 800-1000 ° С.

    При дугового зварювання з латуні інтенсивно випаровується цинк; розплавлений метал поглинає водень, який не встигає виділитися ири затвердевании рідкого металу в зварювальної ванни
    в результаті чого у шві утворяться газові пори. Водень потрапляє в зварювальну ванну з покриття, флюсу або повітря

    http://obrobka.pp.ua/420-zvaryuvannya-md-yiyi-splavv.html      

    23.03.2022
                             РОБОЧИЙ ЗОШИТ 
    до уроку 32
    Труби можна різати в _________ просторових положеннях. Для труб малого діаметра різання виконується з ____________ тру­бою. При різанні неповоротних труб великого діаметра різак переміщується по ____________, а при різанні поворотних труб ви­користовують спеціальні _________ ______ і каретки.
    Для підвищення швидкості різання різак установлюють під ку­том _______ до дотичної в точці перетину осі різака з поверхнею труби.
        При різанні круглих прутків мундштук у початковий момент розташовують ________________ до поверхні металу.
        Заготовки квад­ратного перерізу починають різати з ____. Після нагрі­вання до температури спа­лаху головку різака перево­дять у ___________ поло­ження і починають різання.
    Наприкінці різання, щоб у першу чергу прорізати ниж­ній кут, різак нахиляють на ______ в сторону, __________  ________  ________. Послідовність операцій різання залежить від профілю прокату. Різання кутника починають з ______  полички (рис. 4).
    Різак установлюють _____________ до полички на початку кромки і переміщують до _______. Потім плавно розвертають, встановлюю­чи перпендикулярно до другої полички і прорізають кутник до кінця за _______ прохід.

    16.03.2022
    Для учнів гр № 1
    Ур. 31 Точність і якість кисневого різання.
    Якість різання визначається точністю різання і якістю поверхні різу.
    Точність різання характеризується відхиленнями лінії різу від заданого контуру. Найменші відхилення лінії різу від заданої будуть при різанні на машинах з програмним, фотоелектрон-розум і електромагнітним керуванням; величина відхилень буде зростати при різанні на машинах з ручним керуванням або переносними машинами. Найбільші відхилення виходять при ручному різанні без напрямних пристроїв. Величина відхилень залежить також від довжини, товщини, стану поверхні листа, форми обрізана заготовки, кваліфікації 
    Якість різу характеризується
     Неперпендикулярність і шорсткістю його поверхні, рівномірністю ширини різу по всій товщині листа, наявністю підплавлення верхньої кромки і грата на нижній кромці.
          Неперпендикулярність поверхні різу утворюється при зміні кута нахилу різака до поверхні листа, а також від розширення ріжучої струменя кисню
    .Шорсткість поверхні різу визначається кількістю і глибиною борозенок, що залишаються ріжучої струменем кисню.
                    Борозенки зазвичай мають криволінійний обрис через відставання А від осі мундштука ріжучої 
    струменя кисню. Воно викликано запізненням горіння металу в нижніх шарах листа через забруднення струменя кисню аргоном, азотом, неможливістю підігріву полум'ям нижніх шарів металу і розширенням струменя кисню. Чим менше чистота кисню, то більша відставання борозенок і збільшення ширини різу в нижній частині листа. Величина відставання при різанні також залежить від конструкції мундштука і тиску ріжучої струменя кисню. Мундштуки з розширюється соплом при низькому тиску кисню сприяють збільшенню довжини підігріває полум'я та зменшення відставання борозенок при різанні. Зазвичай відставання становить від 1 до 15 мм при прямолінійною різанні листів товщиною від 5 до 200 мм.

    Глибина борозенок залежить від тиску кисню, швидкості різання, рівномірності переміщення різака і складу пального. Чистіша поверхня різу досягається при використанні природного газу, водню, ніж ацетилену.

    Величина оплавлення крайок знаходиться в прямій залежності від потужності полум'я, що підігріває і в зворотному - від швидкості різання. ГОСТ 14792-69 встановлює три класи якості поверхні при машинному різанні: 1-й клас - 'вищий, 2-й клас - підвищений, 3-й клас - звичайний. Для кожного класу встановлено граничні допуски на неперпендикулярність поверхні і на шорсткість, а також на відхилення від лінії різу.
    Контрольні запитання:
     1. Якими параметрами характеризуть точність різання?
    2. Чим визначається точність різання?
    3. Чим викликане відхилення лінії різу відзаданої?
    4. Що зумовлює відхилення від площини різу?
    5. Якими паметрами характеризується якість різання?
    6. Чим визначається шорстуість поверхні різу?
    7. Від чого залежить ступінь оплавлення верхніх кромок?
    8.Скільки встановлено класів якості поверхні різу?


    Відповіді:


    09.03.2022  
    Для учнів гр № 1
    ур 28 Показники режиму кисневого різання
    1. Потужність полум'я залежить від товщини металу, складу і стану сталі (прокат або поковка). При ручному різанні, через нерівномірність переміщення різака, потужність полум'я слід збільшувати в 1,2—2 рази порівняно з машинним різанням. 
     2. Тиск ріжучого киснюзалежить від товщини металу, форми сопла і чистоти кисню. При недостатньому тиску струмінь кисню не зможе видути шлаки з місця різа і метал не проріжеться на всю товщину. Коли надто великий тиск кисню, витрати його збільшуються, а розріз буде недостатньо чистим.
    3. Швидкість різання повинна відповідати швидкості окиснення металу по товщині листа. Правильність вибору швидкості різання можна виявити за такими ознаками: — при малій швидкості верхні кромки металу оплавлюються і розплавлені шлаки (оксиди) витікають з розрізу у вигляді іскр у напрямку різання (рис.1,а); — при великій швидкості іскри вилітають в сторону, протилежну напрямку різання.


    02.03.2022  
    Для учнів гр № 1
    урок 27 Розрізуваність металів
    Окислювальне різання вимагає виконання наступних умов:
    1. Температура займання металу (температура початку горіння) повинна бути нижче температури його плавлення. У цьому випадку метал горить в твердому стані; поверхню реза виходить гладкою, верхні краї кромки різати не подплавляет, продукти горіння у вигляді шлаку легко видаляються з порожнини різу кисневої струменем і форма різу залишається постійною.
    2. Температура плавлення утворюються при різанні окислів і шлаків повинна бути нижче температури плавлення металу. У цьому випадку вони стають жидкотекучими і безперешкодно видаляються з області різу кисневої струменем
    3. Метали повинні володіти невеликою теплопровідністю, щоб не було сильного тепловідведення від місця різання, інакше процес різання перерветься 
    Розрізуваність металів
     Властивість металів розрізатися киснем без утворення загартованої ділянки поблизу місця різання називають розрізуваністю. Шорсткість поверхні сталі полегшує її загоряння. Пухкість матеріалів знижує температуру спалаху.

    Група

    Вміст вуглецю, %

    Розрізуваність сталі

    Марка сталі

    I

    До 0,3

    Різання в будь-яких умовах без обмежень і без підігрівання до і після різання

    15Г, 20Г, 10Г2

    II

    До 0,5

    У літній час добре без підігрівання, в зимовий час ускладнюється необхідністю підігрівання до 150 °С

    30Г, 40Г, 30Г2, 15Х, та ін

    III

    До 0,8

    Різання утруднюється здатністю до утворення загартованих тріщин. Необхідний попередній підігрів до 300 °С

    50Г-70Г, 35Г2-50Г2, 30Х-50Х та ін. 12ХМ-35ХМ, 40ХН-50ХН

    IV

    Більше 0,8

    Різання утруднюється здатністю до утворення тріщин після різання. Необхідне попереднє підігрівання до 300— 400 °С і уповільнене охолодження після різання

    25ХГС-50ХГС, 33ХС-40ХС, 20X3, 35ХЮА, 37ХНЗА,



    https://uabooks.top/2471-143-termchne-rzannya-metalv.html
    http://rpl.ucoz.com/MetodRobota/UrokMatvichuk.pdf



    27.01.22                          Для учнів гр № 6

    Урок 43     Основні умови кисневого різання. Показники різання.

    ПОКАЗНИКИ РЕЖИМУ РІЗАННЯ 
    1. Потужність полум'я залежить від товщини металу, складу і стану сталі (прокат або поковка). При ручному різанні, через нерівномірність переміщення різака, потужність полум'я слід збільшувати в 1,2—2 рази порівняно з машинним різанням. 
     2. Тиск ріжучого киснюзалежить від товщини металу, форми сопла і чистоти кисню. При недостатньому тиску струмінь кисню не зможе видути шлаки з місця різа і метал не проріжеться на всю товщину. Коли надто великий тиск кисню, витрати його збільшуються, а розріз буде недостатньо чистим.
    3. Швидкість різання повинна відповідати швидкості окиснення металу по товщині листа. Правильність вибору швидкості різання можна виявити за такими ознаками: — при малій швидкості верхні кромки металу оплавлюються і розплавлені шлаки (оксиди) витікають з розрізу у вигляді іскр у напрямку різання (рис.1,а); — при великій швидкості іскри вилітають в сторону, протилежну напрямку різання.


    Для учнів гр № 6

    01.12.21
     

     

    Ур 38 Зварювання чавуну

    Труднощі при зварюванні чавунів пояснюються наступними їхніми властивостями:

    1. Відсутність площадки плинності чавуна і низька пластичність приводять до появи тріщин при напругах, що досягають тимчасового опору. Ці напруги можуть бути внутрішніми, що виникають при нерівномірному нагріванні і охолодженні під час відливання або зварювання деталей, і зовнішніми - від перевантажень при експлуатації виробу. Тріщини можуть виникати як в цілому металі, так і в металі шва в процесі зварювання і при охолодженні зварного вироби.

    2. Схильність чавуну при високих швидкостях охолодження гартуватися з утворенням гартівних структур (мартенситу, бий-нита, троостита). У загартованих ділянках чавун стає твердим (800 НВ) і не піддається механічній обробці. Гартівні структури шкідливі ще й тому, що їх утворення супроводжується появою гартівних напруг і утворенням тріщин. Питома щільність закалочной мікроструктури у вигляді мартенситу значно нижче питомої щільності заліза (див. Гл. VI), різниця в питомих щільності призводить до напруг і межзеренное тріщинах.

    3. Здатність чавуну до відбілювання при швидкому охолодженні місця зварювання звичайно приводить до утворення тонкої вибіленої прошарку на кордоні зварного шва і металу вироби. Ця вибілена прошарок має низьку пластичність у порівнянні з іншими ділянками зварного з'єднання, і під впливом растяжки-1 вающей сили, що утворюється при охолодженні зварного сполуки-1 ня, вона разом з наплавлений металом відколюється від основ-! ного металу або викликає тріщину по межі вибіленої про- i слойки з основним металом.


    4. Чавуни не мають тістоподібного стану при переході від рідкого до твердого. Це властивість чавуну ускладнює зварювання! його в похилому і вертикальному положеннях і не дозволяє вести! зварювання в стельовому положенні.

    5. Схильність до утворення пористості, що пояснюється низькою температурою плавлення.

    6. Різнорідність чавунних виробів по хімічному складу, термічній обробці і структурі, що вимагає різноманітної технології і прийомів зварювання. Дрібнозернисті сірі чавуни зварюються краще, ніж грубозернисті. Погано зварюються так звані чорні чавуни, які в зламі мають грубозернисту будову темного кольору. Такі чавуни називають графітними, так як в них весь вуглець знаходиться у вигляді вільного! графіту. При зварюванні чавуну з такою структурою не виходить необхідна якість зварного з'єднання.

    Високоміцні і ковкі дрібнозернисті чавуни зварюються краще, ніж сірі


    ур 37
    Зваювання легованих конструкційних сталей

    Зварюваність легованих сталей визначається їх складом. Більшість легуючих добавок знижує теплопровідність стали, внаслідок чого збільшується схильність до викривлення. При зварюванні легованих сталей відбувається також часткове вигоряння легуючих домішок, тому метал шва за своїми властивостями відрізняється від основного металу. Для попередження перегріву наплавленого металу і появи деформацій леговані стали зварюють пальниками меншої потужності. Для зменшення вигоряння легуючих елементів полум'я вибирають нормальне або з невеликим надлишком ацетилену. Деякі леговані стали гартуються на повітрі, тому при зварюванні таких сталей застосовують попередній підігрів і подальшу термообробку
                        .Низьколегованісталі містять легуючих елементів до 2,5%. Для будівельних конструкцій застосовують низьколеговані сталі 10ХСНД і 15ХСНД, які добре зварюються газовим зварюванням. При зварюванні застосовується нормальне полум'я. Потужність зварювального полум'я вибирається з розрахунку витрати ацетилену 75-100 дм8/ Ч при лівому способі і 100-130дм3/ Чпрі правом способі на 1 мм товщини зварюваного металу. Як присадки використовується зварювальний дріт Св-08, Св-08А, Св-10Г2. Зварювання, здійснюється без застосування флюсу. Для підвищення механічних властивостей металу шов проковують при светлокрасном калі (800-850 ° С) з наступною нормалізацією


    25.11.21
    Для учнів гр № 6
    Урок 36
     Зваювання вуглецевих конструкційних сталей

    Як вже було сказано вище, низьковуглецевих сталі піддаються зварювального процесу найкраще. Вони можуть зварюватись за допомогою газового зварювання в ацетіленкіслородном полум’я без додаткових флюсів. Як присадки використовуються металеві дроти. Негативно вплинути на зварювальний процес може водень, який здатний утворювати пори. Для запобігання цій проблему рекомендують проводити зварювальний процес з присадним металом, що містить невелику кількість вуглецю. 
     Процедура зварювання сталевих деталей з середнім вмістом вуглецю, від 0,3% до 0,55% складніше в порівнянні з низьковуглецевих, так як більша кількість вуглецю може негативно вплинути на зварювальний шов. Вуглець зменшує межа хладноломкости – тобто руйнуванні при низьких температурах, збільшує міцність і твердість, проте знижує пластичність шва
    Стали, що мають високий відсоток вмісту вуглецю, від 0,6% до 0,85%, дуже погано піддаються зварювального процесу. Газове зварювання застосовуватися в даному випадку не може, так як в процесі вуглець вигорає в великих кількостях і утворюються гартівні структури, які погіршують якість шва. Найкраще в даному випадку застосовувати дугове зварювання


    28.10.21
    Для учнів гр № 6
    Урок 19 Способи газового зварювання

    Існує два способи зварювання - лівий і правий (рис. 10).

    При лівому способі (рис. 10, а) зварювання виконується справа наліво, зварювальне полум'я направляється на ще не зварені кромки металу, а присадний дріт переміщується попереду полум'я. Лівий спо­сіб найбільш розповсюджений і застосовується при зварюванні тонких і легкоплавких металів. При цьому способі зварювальник добре бачить зварний шов.

    Потужність зварювального пальника при лівому способі зварюван­ня для сталі вибирається в межах 100... 130 дм3/год ацетилену на 1 мм товщини δ зварюваного металу; діаметр d присадного дроту d=δ/2+1 мм.

      Рис. 10. Способи зварювання: лівий - а), правий - б)

    При правому способі (рис. 10, б) зварювання виконується зліва направо, зварювальне полум'я направляється на зварену ділянку шва, а присадний дріт переміщується слідом за пальником. Якість шва при правому способі вища, ніж при лівому, внаслідок кращого захисту зварювальної ванни й уповільненого охолодження металу шва. Правий спосіб доцільно застосовувати при зварюванні металів з великою теп­лопровідністю.






    27.10.21
                                  Для учнів гр № 1
    ур13  Бензо- та гасорізи




    21.10.21
    Для учнів гр № 6
    ур 17 Особливості металургійних процесів при зварюванні 

    Металургійні процеси при зварюванні протікають в зоні формування зварювальної ванни. Металургію зварювання характеризують певні фізичні і хімічні реакції, які визначаються взаємодією плавиться сплаву зі зварювальними спецфлюсамі, що формуються в результаті зварювання шлаками і газами. Додатково в процесі проведення зварювання відбуваються реакції, повязані зі зниженням температури розплавленого металу і кристалізацією металу зварювальної ванни.
    На відміну від реакцій загальної металургії, які протікають в сталеплавильних агрегатах, умови плавлення металевої заготовки і протікання всіх реакцій при зварці сильно відрізняються цілим комплексом особливостей. Ці особливості впливають на розвиток плавлення і на кінцевий результат. Основні особливості металургійних процесів при зварюванні наступні:
    • невеликий обсяг зони плавлення;
    • високі температурні показники і перегрів розплавлених компонентів у ванні;
    • переміщення розплавленого металу, його перемішування і оновлення;
    • висока швидкість зниження температури і кристалізації компонентів, що входять до складу зварювальної ванни.

    Серед величезної кількості реакцій, які протікають в процесі здійснення електрозварювальних робіт, основними є наступні:


    • дисоціація газів, що утворюються і хімсоедіненій;
    • окислення розплавленого металу;
    • розкислення компонентів сплаву;
    • розкислення під дією марганцю;
    • розкислення під впливом кремнію;
    • розкислення під впливом титану;
    • розкислення під впливом вуглецю;
    • взаємодія з газоподібним азотом;
    • хімвзаімодействіе з воднем;
    • взаємодія з сіркою і фосфором.При проведенні газового зварювання здійснюється взаємодія розплавлених компонентів сплаву, що знаходяться в зварювальної ванні з полумям газового пальника. Реакції, що відбуваються при взаємодії, повністю визначаються фізичними і хімічними властивостями металевого розплаву і складом полумя пальника. Зварювання здійснюється у відновному секторі факела, який складається з оксиду вуглецю і водню. Різні компоненти по-різному реагують з полумям факела. Найлегше відбувається окислення компонентів розплаву, які мають велику спорідненість до кисню. Окислення здійснюється за рахунок участі оксидів, що входять до складу основного металу і присадного дроту, додатково на швидкість окислення впливає кисень атмосферного повітря. При збільшенні концентрації кисню відбувається зниження якості зварного шва і погіршення його мехсвойств. Для зниження впливу окислювачів при проведенні газозварювальних робіт в присадки вводяться спеціальні хімсоедіненія - раскислители.




    19.10.21

    Для учнів гр № 1
     урок 12  Класифікація різаків. Універсальні різаки
    Газовий різак — апарат, що служить для змішування паливного газу з киснем, формування підогрівного полум'я, і подачі до металу (виробу), що розрізають струменем різального кисню 
     Ручні різаки для газового різання класифікуються за такими ознаками
    • За родом горючого газу, на якому вони працюють: для ацетилену, газів-замінників, рідких палив (бензорізи);
    • За принципом змішування горючого газу та кисню → на інжекторні та безінжекторні;
    • За призначенням → на універсальні та спеціальні;
    •  

      За видом різання → для роздільного, поверхневого, киснево-флюсового, кисневим струменем                    В даний час широке застосування отримали універсальн і різаки. До універсального різака ставляться такі основні вимоги:можливість різання сталі товщиною від 3 до 300 мм в будь-якому напрямку,
    • стійкість проти зворотних ударів,
    • мала маса
    • зручність у використанні.
    Як і зварювальні пальники, різаки мають інжекторний пристрій, що забезпечує нормальну роботу паливного газу в діапазоні тисків 0,03-1,5 кгс/см2. Інжекторний різак відрізняється від інжекторного пальника тим, що має окремий канал для подачі різального кисню і спеціальну головку, яка включає в себе два змінних мундштука — внутрішній і зовнішній
    Стовбур приєднується до корпусу накидною гайкою і складається з:
    • рукоятки з ніпелями для приєднання кисневого та газового рукавів,
    • корпусу з регулювальними кисневим і газовим, вентилями,
    • інжектора,
    • змішувальної камери

    • трубки,
    • головки різака з внутрішнім мундштуком і зовнішнім,
    • трубки різального кисню з вентилем.






    05.05.21

    Урок  44  Особливості киснево-флюсового різання кольорових металів і сплавів

    Як і чавун, мідь необхідно підігрівати перед тим, як почати її різати. Нагрівання здійснюється до температури 800-900 градусів за Цельсієм. Мідь має високу теплопровідність, тому різка без попереднього підігріву призведе до значних жолоблення, просторовим спотворень і .браку

    Сплави на основі міді з іншими елементами (латунь, бронза і так далі) також необхідно підігрівати. Однак температура попереднього нагрівання не повинна перевищувати 500 градусів Цельсія.




    28.04.21
    Урок 42 Сутність киснево-флюсового різання сталі
    Сутність киснево-флюсового різання полягає в тому, що до місця різу (в щілину різу) разом з ріжучим киснем і подогревающим полум'ям вводиться порошкоподібний флюс.   
    Флюс, що подається в зону різання, виконує дві функції: теплову і абразивну. Теплова дія флюсу полягає в тому, що він згорає в щілини різу, внаслідок чого підвищується температура місця різу, тугоплавкі окисли стають жидкотекучими і під дією сили тяжіння і тиску кисневої струменя без труднощів видаляються. За допомогою флюсу вдається розрізати метал товщиною до 500 мм. Вдихається флюс утворює в щілини різу шлак з продуктів горіння. Цей шлак передає своє тепло нижнім верствам розрізає, нижні шари металу додатково підігріваються до температури спалаху і глибина різу зростає. 
      Сутність абразивного дії флюсу полягає в тому, що його частинки, що мають велику швидкість, ударних тертям стирають з поверхні різу тугоплавкі оксиди




    23.04.21 Зварюапння титанових та магнієвих  сплавів
    Магній має ще більшу спорідненість до кисню, ніж титан; тому його зварюваність гірше зварюваності титану.
    Магній, з'єднуючись з киснем, утворює тугоплавку і важку окис магнію. Температури плавлення магнію і окису маг *! Йя відповідно рівні 651 і 2150 ° С, питомі щільності - відповідно 174 і 32 г /см3. Щільність магнієвих сплавів - близько 1.8 г /см3. Тимчасовий опір сплавів при розтягуванні становит
    Магнієві сплави зварюються вольфрамовим електродом в захисному середовищі аргону. Газове зварювання, дугове зварювання покритими електродами і вугільним електродом застосовуються рідко. Ар-гонодуговую зварювання рекомендується застосовувати для всіх магнієвих сплавів. Газове зварювання можна застосовувати тільки для сплавів марок MAI , МА2 МА8 МЛ2 МЛ5 і МЛ7 і лише із застосуванням флюсу з фтористих солей. Найкращим флюсом вважають флюс ВФ-156 (333% фтористого барію, 248% фтористого магнію, 195% фтористого літію, 148% фтористого кальцію, 48% натрієвого криолита, 28% окису магнію) .  ь від 21 до 34 кгс /см2






    14.04.21


    07.04.21 

     

    02.04.21    
                       



    31.03.21
    Підсумковий урок на 2 розряд
    Виконання тестового завдання

    26.03.21

    Урок 33-34

    Дефекти зварних швів та методи їх усунення


    22.03.21

    До уваги учнів гр 5

    Тема 5 Технологія ручного кисневого різання простих деталей з вуглецевих сталей за розміткою

    Урок 26 Основні умови кисневого різання металів
    Урок 27 Розрізуваність сталі
    Урок 28 Показники режиму кисневого різання
    Урок 29 Техніка кисневого різання
    Урок 30 Розділове кисневе різання 
    Урок 31Точність і якість кисневого різання
    Урок 32 Особливості різання металу різного профілю

     

    10.02.21                              Для учнів гр № 5

    Урок 22    Способи газового зварювання
            Вплив полум'я на зварювані деталі та розподіл теплоти, яку вони отримують, залежить від кута нахилу а вісі пальника до з'єднуваної поверхні металу. Зварювання металів малої товщини виконується при малому значенні кута. При зварюванні великої товщини розташування пальника змінюють, направляючи полум'я більш вертикально. Важливим фактором, який впливає на ефективність газового зва­рювання, є вибір способу, зумовлений взаємним розташуванням по­лум'я та присадного металу відносно напрямку зварювання.

    Існує два способи зварювання - лівий і правий .

    При лівому способі  зварювання виконується справа наліво, зварювальне полум'я направляється на ще не зварені кромки металу, а присадний дріт переміщується попереду полум'я. Лівий спо­сіб найбільш розповсюджений і застосовується при зварюванні тонких і легкоплавких металів. При цьому способі зварювальник добре бачить зварний шов.

    Потужність зварювального пальника при лівому способі зварюван­ня для сталі вибирається в межах 100... 130 дм3/год ацетилену на 1 мм товщини δ зварюваного металу; діаметр d присадного дроту d=δ/2+1 мм.

    При правому способі  зварювання виконується зліва направо, зварювальне полум'я направляється на зварену ділянку шва, а присадний дріт переміщується слідом за пальником. Якість шва при правому способі вища, ніж при лівому, внаслідок кращого захисту зварювальної ванни й уповільненого охолодження металу шва. Правий спосіб доцільно застосовувати при зварюванні металів з великою теп­лопровідністю.

    https://www.blogger.com/u/1/blog/page/edit/2518069954040805591/6582731528293965960



    03.02.21                              



                                       
                                                   Для учнів гр № 5

    Продовжуємо вивчення теми " Технологія газового зварювання"
    Тема уроку: Сутність газового зварювання



    05.11.20
    Урок 10. Рукава (шланги).  Манометри.
    Служать для підводу газу до пальника або різака виготовляють з вулканізованої гуми (а) або з обплетенням (б) .

    тип: І. ІІ. ІІІ .
    колір: червоний жовтий синій
    призначення:  для подачі ацетилену, пропану, бутану під тиском до 0,63 Мпа. Для подачі рідкого топлива (0.63 Мпа). Для подачі кисню під тиском до 2 Мпа.
    технічні вимоги: 1. Витримувати певний тиск, бути гнучкими 1 не обмежувати рухи зварника. 2. Мати не менш ніж триразовий запас міцності. 3. Рукава її типу повинні бути бензиностійкими. 4. Витримувати температуру від -350 до +500С. При більш низьких температурах рукава виготовляють з морозостійкої гуми (-65) 5. Зберігати в сухих приміщеннях


    29.10.2020 р. 
    Контрольні запитання до уроків:
    Урок 35. Зварюваність сталі"
    Урок 35. Зварювання вуглецевих конструкційних сталей.
    Урок 37. Зварювання легованих конструкційних сталей.

    1. Як поділяють сталі залежно від вмісту вуглецю?
    2.Яка сталь називається вуглецевою конструкційною?
    3. Який хімічний елемент найбільше впливає на зварюваність сталі?
    4. Як визначається еквівалентний вміст вуглецю?
    5. На скільки груп поділяють сталі за зварюваністю?






    22.10.2020 р.
    Контрольні запитання до уроків 31, 32
    1. Дати визначення терміну «дефект» зварних швів
    2. Назвати основні причини виникнення дефектів
    3. Які є дефекти по місцю розмічення
    4. Які дефекти відносяться до зовнішніх
    5. Привести приклад внутрішніх дефектів

    22.10.2020
    Контрольні запитання до уроків 27- 29 
    1.      Як виконується підготовка металу до кисневого різання
    2.      Як здійснюється кисневе різання сталі малої і великої товщини
    3.      В чому суть пакетного різання
    4.      В чому заклечається особливості технології різання різних профілів металу

    5.      Як виконується поверхневе різання

    Завдання:  Визначити порядок дій (цифри) при підготовці листа до різання

    Відповіді:
       А – запалюють суміш і провіряють, чи стійко горить полум’я
        Б – переміщують різак по розмітці
        В- лист вкладають на підкладки, виміряють, закріпляють
        Г – місце різу очищають від іржі, бруду
        Д – підігрівають метал
        Е – лист розмічають крейдою або кресляркою таким чином , щоб лист був      максимально використаний
        К – відкривають вентиль ріжучого кисню
        З – підбирають номер зовнішнього і внутрішнього мундштуків в залежності від товщини металу


    Контрольні запитання до уроку 25

    1. Назвіть параметри режиму кисневого різання
    2. Від чого залежить вибір тиску ріжучого кисню
    3. На що впливає частота кисню при різанні
    4. Від чого залежить швидкість різання
    5. Який вид полум’я використовується при різанні  металу великої товщини і чому

    Контрольні запитання до уроків 23, 24

    1. Що таке термічне різання
    2. В чому полягає сутність різання окисленням
    3. Як класифікують процес різання
    4. Чому алюмінії і його сплави не ріжуться киснем
    5. Як впливає  склад сталі на її розрізаємості
    Завдання:  Представити схематично процеси різання окисленням і плавленням







    22.10.20    Урок 27. Розділове кисневе різання
                      Урок 28 Точність і якість різання
                      Урок 29. Особливості різання профільного металу
                      Урок 30. Кисневе різання труб
    file:///C:/Users/User/Downloads/Documents/gazotermichna_obrobka_metaliv.pdf

    сторінка 16
    Повторити тему 5 ( уроки23 - 30)

    16.10.20      Урок 25. Показники режиму кисневого різання
                        Урок 26 Техніка кисневого різання
    file:///C:/Users/User/Downloads/Documents/gazotermichna_obrobka_metaliv.pdf
    сторінка 14-15


    15.10.20     Урок 23. Основні умови кисневого різання
                       Урок 24. Розрізуванність металів
    file:///C:/Users/User/Downloads/Documents/gazotermichna_obrobka_metaliv.pdf
    сторінка 13

    Джерела інформації при вивченні теми № 5.

     https://ukrbukva.net/page,5,31723-Tehnika-i-tehnologiya-gazovoiy-svarki.html http://obrobka.pp.ua/1526-kisneve-rzannya.html
     http://poradum.com/remont/gazova-kisneva-rizannya-metalu-texnologiya-ta-obladnannya.html






    15.10.2020
    НАВЧАЛЬНА ПРОГРАМА З ПРЕДМЕТУ
    Газотермічна обробка металів

    Професія: Електрогазозварник
    Рівень кваліфікації: 2 розряд
    Код модуля
    Назва теми ( компетентності)
    Кількість годин
    всього
    З них ЛПР
    ЕГЗ 2.1.1
    Підготовка робочого місця
    4

    ЕГЗ 2.1.2
    Охорона праці газозварників
    2

    ЕГЗ 2.2.1
    Будова та експлуатація газозварювального та газорізального обладнання
    8

    ЕГЗ 2.3.1

    Технологія газового зварювання простих деталей, вузлів та конструкцій з вуглецевих сталей в нижньому положенні шва
    8

    ЕГЗ 2.3.2
    Технологія ручного кисневого різання
    8

    ЕГЗ 2.3.3
    Дефекти зварних швів та їх усунення
    2


    Директорська контрольна робота
    1


    Підсумковий урок
    1


    Разом:
    34





    Код
    Професійні профільні компетентності
    Зміст компетентностей
    Кількість годин
    ЕГЗ 2.1.1
    Підготовка робочого місця
    Підготовка робочого місця
    вимоги безпеки до організації робочого місця для проведення вогневих робіт;
    безпечні методи приєднання гумовотканинних рукавів до газового пальника, газового різака, киснепроводу, газопроводу, ацетиленового генератора, балонів, бачків для рідкого пального; способи закріплення зварюваних деталей;
    види і властивості газів, що застосовуються для зварювання та різання металів, вимоги безпеки при роботі з ними;
    вимоги до підготовки деталей і вузлів під зварювання відповідно до ДСТУ і технологією зварювання;


    4
    ЕГЗ 2.1.2
    Прибирати технологічне сміття під час та після роботи
    Охорона праці газозварників.
    Інструкція з охорони праці газозварників.
    2
    ЕГЗ 2.2.1
    Проводити щозмінні огляди і технічне обслуговування устаткування, що експлуатується, та апаратури для запобігання, виявлення і усунення неполадок в роботі обслуговуваного устаткування і апаратури
    Забезпечення безпечної  і безаварійної роботи устаткування
    устрій  газозварювальної, гасорізальної апаратури, що обслуговується; пристосування й інструмент для проведення технічного обслуговування обладнання та апаратури; способи усунення виявлених несправностей; технологію проведення ремонту:  - газо-повітряного пальника; - газового пальника, різака; - захисних засобів;
    8
    ЕГЗ 2.3.1

    Виконувати  газове зварювання і наплавлення простих деталей, вузлів і конструкцій з вуглецевих сталей в нижньому положенні шва
    Технологія газового зварювання простих деталей, вузлів та конструкцій з вуглецевих сталей в нижньому положенні шва
    Cтупінь нагрівання деталей перед зварюванням і наплавленням і засоби вимірювання температурного режиму;технологію і особливості газового зварювання простих деталей, вузлів, конструкцій з вуглецевих сталей в нижньому положенні шва;





    8
    ЕГЗ 2.3.2

    Виконувати ручне кисневе різання сталевого легковагового і важкого брухту, кисневе прямолінійне і криволінійне різання в нижньому і вертикальному положеннях простих деталей з вуглецевих сталей за розміткою вручну
    Технологія ручного кисневого різання простих деталей з вуглецевих сталей за розміткою вручну
    технологія ручного кисневого різання сталевого легковагового і важкого брухту,  кисневого і плазмового прямолінійного і криволінійного різання в нижньому і вертикальному положеннях зварного шва металу, простих деталей з вуглецевих сталей за розміткою вручну

    8
    ЕГЗ 2.3.3

    Перевіряти якість зварного шва, заварювати видалені дефектні ділянки і проводити їх зачистку від шлаку і бризок металу

    Перевіряти якість підготовки поверхні основного металу, геометричні розміри форми шва;
    технологію зварювання , кисневого різання, технологічну документацію;
    основні види дефектів, що виникають при виконанні зварювання, кисневого різання;
    технологію видалення дефектів кисневим різанням,  шліфувальною машиною


    2




    Код
    Професійні профільні компетентності
    Зміст компетентностей
    Кількість годин
    ЕГЗ 3.1.1

    Виконувати газове зварювання та наплавлення простих та середньої складності деталей, вузлів, конструкцій та трубопроводів з конструкційних сталей та кольорових металів в нижньому та вертикальному положеннях шва
    Технологія газового зварювання та наплавлення  вузлів, конструкцій та трубопроводів з сталей та кольорових металів в нижньому та вертикальному положеннях шва.
       технологія і особливості газового зварювання простих деталей, вузлів, конструкцій з вуглецевих сталей в нижньому  та вертикальному положеннях шва;
       технологія і особливості газового зварювання простих деталей, вузлів, конструкцій з кольорових металів в нижньому  та вертикальному положеннях шва;
       технологія і особливості газового зварювання трубопроводів  з вуглецевих сталей  та кольорових металів в нижньому та вертикальному  положеннях шва;
      технологія і особливості газового наплавлення;
    7
    ЕГЗ 3.2.1

    Виконувати кисневе  прямолінійне та криволінійне різання вуглецевих та легованих сталей,  кольорових металів та сплавів в усіх просторових положеннях крім стельового
    Технологія кисневого різання вуглецевих, легованих сталей  та кольорових металів та сплавів в усіх просторових положеннях
    кисневе  прямолінійне та криволінійне різання вуглецевих та легованих сталей, кольорових металів та сплавів в усіх просторових положеннях крім стельового; ручне кисневе різання газорізальними апаратами на задані розміри простих і середньої складності деталей з вуглецевих та легованих сталей,  кольорових металів та сплавів

    5
    ЕГЗ 3.3.1

    Виконувати ручне кисневе стругання простих та середньої складності деталей з різних сталей, чавуну, кольорових металів та сплавів в різних просторових положеннях
    Технологія поверхневого кисневого різання

    Виконувати ручне кисневе стругання та обточування простих та середньої складності деталей з різних сталей, чавуну, кольорових металів та сплавів в різних просторових положеннях


    3

    Немає коментарів:

    Дописати коментар